Ek puan karmaşası

Sevgili Üniversite Adayları ve Değerli Meslektaşlarım;
Ek puan ile ilgili büyük bir karmaşıklık olduğunu gördüğüm ve duyduğum için bu yazıyı yazma gereği duyduğumu bilmenizi isterim...1- EK PUANLI PUAN HANGİ ALANLAR İÇİN GEÇERLİDİR?
Ek puan ÖSYM tarafından yayınlanan tercih kılavuzunun en arka sayfasında yer alan TABLO 6C Önlisans Programları için, TABLO 6A ve TABLO 6B.1 Lisans Programları için hangi alanlara ek puan verildiğini göstermektedir. Öğrencinin mezuniyet kodu ile bakıp hangi alanlara ek puan alabileceğini görebilirsiniz.

2- EK PUANLI PUAN İLE Mİ YOKSA EK PUANLI PUANIN YANINDA VERİLEN SIRALAMA İLE Mİ TERCİH YAPACAĞIZ...
Bu konuda ikisini de göz önüne almıyorum. Ek Puanlı puanın genel sıradaki karşılığını bularak (Salim Ünsal Hocanın dönüşüm Cetveli ile) genel sırada kaç bininci olduğuna göre tercih yapmaktayım. Diğer ikisini kullanmamamın sebebi her ikisini de kıyaslama yapacak bir referansın olmamasıdır. Bu nedenle en sağlıklı tercih genel sıraya dönüştürüp o sıralamalara göre tercih yapmak olacaktır.

3- EK PUANLI ÖĞRENCİLERİN YERLEŞTİRMESİ NASIL OLUYOR?
Değerli adaylar, ek puanınızı kendi alanınızda kullandığınızda yerleştirmeleriniz, Sizin dışınızda ek puan alamayan adayın  0,12 li puanı ile sizin 0,18 li olan ek puanınız karşılaştırılır. Hanginizin puanı yüksek ise o puan türüne göre yerleştirme yapılır. Bu durumda hak kaybınız olmaz.

4- TYT TEK PUAN TÜRÜ OLDUĞU İÇİN EK PUANLARI DİĞER ALANLAR İÇİN KULLANABİLİR MİYİZ..
İlgili Tablolarda belirtilen sizin bölümlerin devamı olan bölümler dışında diğer bölümleri tercih ettiğiniz takdirde ek puanınız değil 0,12 puanınız dikkate alınır. Sizinde bu nedenle 0,12 başarı sırasına bakarak tercih yapmanız daha sağlıklı olur...

Arif KOÇAK Psikolojik Danışman & Rehber Öğretmen..