Fikir 5: Üniversiteler Düzenlemesi

Yeni dönemde kafamdaki bazı fikirleri MEB ve yeni bakanımız Ziya Selçuk hocama açık olarak sunmak istiyorum.

Bu fikirleri belirli ihtiyaçlar ve MEB'in hali hazırdaki problemlerine çözüm bulmak amacıyla üretmeye çalıştım. Fikirlerimi yazarken yeni bakanımızın koltuğunu ısıtmadan, eylemlerine başlamadan sunmak için hızlıca yazmaya çalıştığım bazı aksaklıkları ve kusurları olabilir şimdiden affola.

Zaten bunlar birer fikir beğenilmezse ölür gider.  Beğenilirse önce proje haline getirilir, sonra uygun mevzuat ile yasal zeminleri hazırlanır, yani daha çok yolu var. Bu fikirler oluşurken diğer ülkelerdeki uygulamalar ile ülkemizdeki başka sektörlerdeki uygulamaları eğitim sistemimize uyarlamaya çalıştım. Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok.tüm dünya da ve ülkemizde

devlet üniversiteleri var

vakıf üniversiteleri var ama ülkemizde özel üniversite olmadığı için bu kurumlar arasında vakıf olma amacına uygun çalışmayanlar çoğunlukta bu yüzden özel üniversiteler kurulmalı

özel üniversiteler dünya da var ama ülkemizde yok. özel ilk-orta-lise var ama üniversite yok, özel hastane var ama üniversite yok kurulmalı ve vakıf-özel ayrılmalı.

yabancı üniversiteler ülkemizde yok ilk-orta-lise var ama üniversite yok, hastahane ve başka kurumlar var ama üniversite yok. hatta bizim bir kaç üniversitemiz başka ülkelerde yabancı üniversite olarak var ama ülkemizde yok. olmalı, rekabeti arttırır.

zaten yök var gerekli yasal takibi ve çalışmaları yapar

ilk-orta-lise de bu kurumlar zaten niye üniversitesi de olmasın

konu hemen eleştirilecek, işte parası olan okuyacak o olacak bu olacak diye, parası olan zaten şuanda da okuyor. parası olan okusun sıkıntı yok ama o diploma ile iş bulabilir mi? akademisyen olabilir mi? bu eğitim sisteminin değil eğitimi alanın sıkıntısıdır.

bu yüzden her şeyi de eğitim sistemine bağlamamak lazım

hali hazırda devlet-vakıf  üniversitelerinden kaliteli mühendislik ya da ekonomi eğitim almış kişiler arasında avm güvenliği, vardiya şefliği, iskide sayaç okuyuculuğu varken

üniversite eğitimini iş-para, parası olan okuyor gibi sığ bir suya çekmeye gerek yok.

zaten üniversite meslek edindirme kursu ya da işkur değildir, bu bakış açısından çıkmak için gerekli çalışmalar yapılmalı.

bu yüzden eğitim fakültesinden mezun olan herkes kendini öğretmen sanıyor, atanamayanlar da atanamayan öğretmen diyor. üniversiteler belirli disiplinlerde eğitim veren akademik kurumlardır.

üniversite ücretleri

üniversite eğitimi ücretli olmalı

ancak şuandaki gibi üniversitelerin kafasına göre fiyat belirleme işi bitmeli yök tavan-taban fiyat belirlemeli.

devlet üniversitelerinde sınava giren giren öğrencilerin puan türüne göre ilk yüzde yirmiye giren kısmı burslu okumalı.

her sene 2.500.000 civarı öğrenci sınava giriyor bunun içinden tm-say-söz-dil ilk 500.000 öğrenci burslu okumalı sonrası üniversite mütevelli heyeti tarafından belirlenen ücret ile kayıt olmalı.

tercih ve yerleştirmede sıkıntı olmaması için ücretli tercihler ek tercihe bırakılabilinir.

bu durumda devlet üniversitelerinde de vakıflarda olduğu gibi mütevelli heyetlerinin kurulması gerekli.


yök

yök bir akredite kuruluşu olarak devam etmeli.

üniversite kuruluşu için gerekli şartları belirlemeli ve takip etmeli, devlet üniversiteleri dahil.

bölümler için standartlar belirlemeli, yanı amaçlı bölümler faklı üniversitelerde farklı isimlerde kurulabiliyor buna standart getirmeli, ders içerikleri konusunda belli bir çizgi talep etmeli.

sadece türkiye için değil dünya için bir standart oluşturmak için çalışmalarına devam etmeli.