Fikir 1: Bağımsız Öğretmenler

Yeni dönemde kafamdaki bazı fikirleri MEB ve yeni bakanımız Ziya Selçuk hocama açık olarak sunmak istiyorum.

Bu fikirleri belirli ihtiyaçlar ve MEB'in hali hazırdaki problemlerine çözüm bulmak amacıyla üretmeye çalıştım. Fikirlerimi yazarken yeni bakanımızın koltuğunu ısıtmadan, eylemlerine başlamadan sunmak için hızlıca yazmaya çalıştığım bazı aksaklıkları ve kusurları olabilir şimdiden affola.

Zaten bunlar birer fikir beğenilmezse ölür gider.  Beğenilirse önce proje haline getirilir, sonra uygun mevzuat ile yasal zeminleri hazırlanır, yani daha çok yolu var. Bu fikirler oluşurken diğer ülkelerdeki uygulamalar ile ülkemizdeki başka sektörlerdeki uygulamaları eğitim sistemimize uyarlamaya çalıştım. Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok.Fikir 1: Bağımsız öğretmenler

Amaçlar: 

1- Birçok ülkede olduğu gibi "home school" ev okulu ya da evde eğitim hizmetlerini (evde özel eğitim değil) yaygınlaştırmak.

2- istihdam yaratarak atama problemine çözüm üretmek.

3- kayıt dışı geliri kayıt altına almak.

4- devletin üzerindeki eğitim yükünü azaltmak.

Bonus:
5- ücretli öğretmenliğe çözüm


Uygulama Alanı

1- özel eğitim

2- okul öncesi eğitim

3- temel eğitim: ilk-orta

4- spor ve sanat alanlarında eğitim

5- mesleki eğitim


Uygulama

1- öğretmenler

a- meb öğretmen atama yönetmeliğine uygun olan öğretmenler, bulundukları ilçe mem'e bağımsız öğretmen olarak kayıt olurlar.

b- öğretmenler ev de ya da ofiste hizmet verebilirler. evde hizmet vereceklerse evlerinde bir odayı ofise çevirmeleri gerekmektedir. öğretmen eğitim hizmetini kendi evinde ya da öğrenci evinde verebilirler. ev dışında ofis tutulacak ise 4 öğretmene kadar aynı ofiste hizmet vermek için ortak  kullanım ofisi açabilirler. giderlerini öğretmenler kendileri karşılar. (noter gibi)

bu öğretmenler sadece kayıtlı olduğu ilçeden değil komşu ilçelerden de öğrencilere hizmet verebilir. tek ilçeye kayıt olması yeterli diğer ilçeye gerekli bilgileri sunması yeterli olacaktır.

*c- ücretler; il-ilçe memler tarafından taban ve tavan ders saati ücreti belirlenir. eğitim öğretim dönemi başında haftalık ve aylık ders saatleri ve ücretleri belirlenir, öğrenci velisi tarafından her ay başında meb'in belirlenen hesabına bu ücretler yatırılır, her ayın 15'inde de diğer öğretmenler gibi ilçe tarafından anlaşılan banka hesabına yatırılır.

**d- bu öğretmenler diğer öğretmenler gibi 657 sayılı devlet memurları kanununa bağlıdır ancak diğer memurlar gibi kademe-terfi-derece almazlar. emeklilik ve sağlık hizmetinden, yeşil pasaporttan faydalanırlar.

***
c ve d maddeleri için diğer bir uygulama önerisi
bu öğretmenler şahıs öğretmen şirketi kurarak bu durumu meb'e bildirir. belirlenen tban ve tavan ücretleri üzerinden veliler ile anlaşma yapar. belirledikleri ders saati ve programı meb'e sunarlar. diğer şirketler gibi sağlık vb giderleri kendileri karşılar.

***

2- öğrenciler

a- öğrenciler temel eğitim öğrencisi ise bir devlet okuluna kayıtlı görünüp, bağımsız öğretmen tarafından takip edildiği sisteme işlenecek.

b- temel eğitim düzeyinde ama özel eğitime tabi öğrenci ise işlem aynı şekilde yapılacak.

c- eğer öğrenci temel eğitimi okulda sanat-spor gibi yetenek alanlarına yönelik eğitimi evde eğitim alarak tamamlamak isterse buna uygun program yapılır.

d- öğrencilerin başarı durumları e-okul sistemine öğretmeni tarafından işlenecek. gerekli dosyaları öğretmeni tarafından öğrenci eğitim-öğretim dışına çıkana kadar muhafaza edilecek.

Bonus
ücretli öğretmenliğe çözüm

ücretli öğretmenlik bence MEB için ayıp, çözülmesi lazım. Bağımsız öğretmen fikri aklıma geldiğinde böyle bir çözüm düşünmemiştim ama fikri yazarken oluştu bu detay.

işin güzel tarafı ücretli öğretmenlikte "öğretmen olma yeterliliği" aranmıyor ama bağımsız öğretmen olmak için böyle bir gereklilik var. MYO mezunu birisi almanca, dink k ve ab ya da özel eğitim öğretmeni olarak iş bulabilirken bu alanlardan mezunlar sıkıntı yaşayabiliyor.

Ayrıca bağımsız öğretmenler sabit olacağı için her sene ücretli öğretmen arama sıkıntısı da biter.

uygulama:
bağımsız öğretmenler uygun saatlerinde ek ders karşılığı meb okullarında (kamu ya da özel) derse girebilirler.