Eğitim Öğretimde Değişim Rüzgarları (DİKKAT BU YAZI 2013 SENESİNDE YAZILDI)

DİKKAT BU YAZI 2013 SENESİNDE YAZILDI

ARTIK BİR ÖNEMİ KALMADI

ANCAK SÜREÇ HALA DEVAM EDİYOR

NELER DEĞİŞTİĞİNİ GÖRMENİZ İÇİN TEKRAR YAYINLIYORUM

-----

2012 ve 2013 eğitim öğretim açısında değişimler yılı oldu, olmaya devam ediyor.
Değişim rüzgarları 1999 da ÖYS'nin kalması ile başladı, şimdi ortalığı kasıp kavuruyor.

Öncelikle yazı boyunca sık sık atıfta bulunacağım için, 92de ilkokuldan, 95de ortaokuldan, 98de de liseden mezun oldum.

Son zamanlardaki değişimler şöyle:
4+4+4 ile eğitim 12 yıla çıktı. İlköğretim 4+4 olarak 2ye ayrıldı. Benim zamanımda olduğu gibi ilk ve ortaokullar kuruldu. Gerçi şimdi aynı binada aynı yönetici ve öğretmenler tarafından eğitim görüyorlar ama zamanla ayrılacaklar. Bazı ilkokulların hem ilk hem orta kısmı olacak. Bazı liselerin de yine benim zamanımda olduğu gibi hem orta hem lise kısmı oldu..Anadolu liselerine düzenlemeler oldu. Olumlu-Olumsuz tartışılır (ki çoğu olumsuz).

Öğretmen Liseleri ile Fen ve Sosyal Bilimler liselerine de düzenlemeler yapıldı.

---
ÜDS-KPDS'den YDS'ye değişim oldu

---
LGS'den OKS'ye oradan 6-7-8 de uygulanan OGES-SBS'ye oradan sadece son sınıfta uygulanan SBS'ye oradan TEOG'a ve şimdi nereye gidecek pek kesin değil ama bazı çalışamalar var.

----
ÖSS-ÖYS'den sadece ÖSS'ye oradan iki kısımlı ÖSS'ye oradan YGS-LYS ikilisine. Arada puan hesaplama yöntemleri değişti konular değişti, müfredat eklendi-çıktı onlara değinmiyorum. Ama OBP-AOBP ve katsayı meselesine her dönemde ayrıca değilnildi. AOBP kaltı geri geldi, şimdi uygulanmıyor.(9 Ocak 2013 itibarı ile  yok ama ilerde geri gelebilir). AOBP katsayıları 0.8-0.3 ikilisiydi, 0.12-15 ikilisi oldu bir ara, şimdi sadece 0.12 var. Evet, bir de meslek liseleri için ek puan var şimdi 0.06, her değişiklikte buna da az biraz dokunuldu. Bir de bu AOBP-OBP ikilisinin hesaplaması da değişti, puan aralığı değişti. Değişimler yaz yaz bitmiyor.

2012'de okullarda verdiğim 'Sınav Sistemi ve Tercih Danışmanlığı Eğitimi' seminerlerini bir biri üstüne aynı sunumu anlatamadım. Düşünün artık gerisini. Tercihler dönemi benden eğitim alan öğretmenler 'hocam siz şöyle demiştiniz ama böyle diyorlar' diye de bir sürü telefon aldım.

Bu kadar değişim var ama değişmeyen bir şey var.

Değişimin kendisi :) bu değil tabi!

Değişmeyen ve farkına varılması gereken sınav ile ne kadar oynarsan oyna, arkadaşım.

Sınavın adını ve içeriğini ne kadar değiştirsen değiştir. 80 öncesi sol örgütler gibi bir sürü kısaltmalı isimler kullan fark etmez.

NE FARK ETMEZ?

Sen sıralama sınavı yapıyorsun! 1 yarışması ile sonuncu yarışmacıyı belirliyorsun. Bu kadar değişimler oldu sınavlarda eğitim sisteminde son 10 yılın SBS'de ÖSYS'de ilk 100'e girenlerine bakın hep aynı okullar çıkacaktır.

O zaman bir şey yapmalı o hep ilk 100'e öğrenci sokan okulların ne yaptığını öğrenip onu uygulamalı.

Amerikayı yeniden keşfetmenin anlamı yok, uygulanan iyi örnekleri yaygınlaştırmalı.

Böyle söyleyin ülkemizdeki haydi yaptık oldu mantığı aklıma geliyor ki korkuyorum. Çünkü ülkedeki tüm liselerin adına ANADOLU LİSESİ yazınca ANADOLU LİSESİ olmuş OLMUYOR...

Bir okul düşünün öğretmenleri ile çalışıp çabalamışlar, okullarını çeşitli derecelere sokmuşlar. MEB de tamam o zaman sizi ANADOLU LİSESİ yapalım demişler. Öğrenciler ve öğretmenler sevinmişler. Çünkü o zamanki yönetmelikte Anadolu lisesi öğretmeni olmak için sınava girmeleri ve başarılı olmaları gerekiyor. Ama hiç birinin sınav derecesi YOK. N'oluyor MEB diyor ki burası artık Anadolu lisesi ancak siz Anadolu lisesi öğretmeni değilsiniz kendinize yeni okul bulun biz buraya uygun öğretmenler atayacağız. Çünkü Anadolu lisesi olan okul değil BİNA. Çünkü o bina sayesinde öğrenciler o başarıları elde etti...