Üniversite Tercihlerinde Dikkat Edilecek Noktalar

24 Tercih hakkınız bulunmaktadır. Alternatifli bir tercih listesi oluşturun. Tek bir üniversite, bölüm  veya puan türüne üzerine odaklanmayın. 

Tercihlerinizi yaparken kaydolmayı en çok istediğiniz programı en üst tercihinize, daha sonra istediğiniz programı ikinci tercihinize yazınız ve bütün tercihlerinizi bu şekilde sıralayınız. Duruma göre yapabileceğiniz 24 tercihin baştan birkaç tanesini "Puanım yeterli olmayabilir." endişesine kapılmadan, sadece ilginizi göz önüne alarak belirleyebilir, buralara en çok istediğiniz programları yazabilirsiniz. Kazansanız bile kaydolmayı istemediğiniz bir programa tercih listenizde yer vermeyiniz. Ancak ne olursa olsun bir yükseköğretim programına kaydolmak istiyorsanız sonlardaki birkaç tercih sıranıza, girebileceğinizi tahmin ettiğiniz programları yazabilirsiniz.


Tercih listenizi puanınıza bakarak değil, başarı sıranızı göz önünde tutarak hazırlayın.  Ek puanınız varsa TABLO 1 deki bölümler için bu sıralamayı kullanın.

Gerek devlet gerekse vakıf üniversitelerini tercih ederken mutlaka özel şartları okuyun (Mesela; madde 21; bir yıl süreli zorunlu İngilizce Hazırlık Programı uygulanır, madde 28; öğretim dili İngilizcedir gibi şartlar öğrencilerin istemediği halde sıkça gözden kaçırdığı ve kazandıktan sonra aaa öyle şartı var mıydı dediği durumlardan bazıları).

Alternatifli olarak oluşturduğunuz tercih listesinden, önceliklerinizi göz önünde bulundurarak ve uzman yardımı alarak, eleme yöntemiyle listenizi son haline getirin.

Tercihlerinizi yaparken ilk 5-6 tercihinizi kendi başarı sıranızdan yukarıda ve en çok istediğiniz üniversite ve bölümler olmasına dikkat edin.

Orta ve geniş bölümde (6-19) gibi sıralamana yakın tercihler yapabilirsin.

Önemli olan tercih sırası değil, puan/başarı sıralamasıdır (Mesela; puanı birbirinden farklı iki öğrenciden, ilgili bölümü önce tercih eden kişi değil; puanı yüksek olan kişi yerleştirilir).

Son 5-6 tercihinizde girmek istediğiniz bölüm ve üniversiteleri göz ardı etmeden, inebildiğiniz en gerideki başarı sırasına kadar tercihlerinizde yer verin. Ama unutmayın! Yazdığınız son tercih, sizin gitmeyi tercih ettiğiniz son üniversite ve bölüm olmalı. Çünkü kazanıp da gitmezseniz ertesi yıl okul puanınız yarı yarıya kesilir.

2017 ÖSYS’ de tercih yapıp, yerleştirilmediğiniz takdirde, 2018 ÖSYS’ de herhangi bir puan kaybına uğramazsınız. Ancak 2017 ÖSYS’ de merkezi yerleştirme ile yerleştirilirseniz, 2018 ÖSYS’ de puan kaybı (okul puanınız yarı yarıya kırılır; yani okul puanınız 0.12 ile değil 0.06 ile, varsa ek puanınız 0.06 ile değil 0.03 ile çarpılır) yaşarsınız.

Tercihlerinizi son olarak şu açılardan bir kez daha kontrol ediniz:
Listenizdeki programların bu kılavuzda "bakınız" olarak gösterilen ve giriş için aranan bütün
koşullarını karşılıyor musunuz?

Listenizdeki programların kodlarını doğru yazdınız mı?

Listenizdeki programların sırası, gerçekten istek sıranıza uygun mu? Örneğin, beşinci tercihinize giriş hakkı kazanacak olsanız, "Keşke altıncı tercihimi kazanmış olsaydım." demeyeceğinizden emin misiniz? Bütün tercihleriniz için bu geçerli mi?

Tercih dönemini, açıklanan tarihleri  (18-26 Temmuz arası) göz önünde bulundurarak, son güne bırakmadan yapınız. Son günlerde yaşanan ÖSYM sitesi yoğunluğunu biliyorsunuz.

Tercih yaptıktan sonra mutlaka tercih kâğıdın çıktısını alınız. Sonradan sonuçlara itiraz edecekseniz o kâğıtla itiraz edeceksiniz.

Tercihlerinizi de http://ais.osym.gov.tr aday sayfanızdan yapabileceksiniz ve 26 Temmuz’a kadar yaptığınız tercihleri değiştirebileceksiniz.

tercih için bunları bilmeniz şart


http://www.osym.gov.tr/TR,13262/2017-osys-tercih-islemleri-12072017.html

https://yokatlas.yok.gov.tr/tercih-sihirbazi-t4.php

https://yokatlas.yok.gov.tr/tercih-sihirbazi-t3.php

http://www.pozitiftercih.com/2017/07/tercih-robotu-mu-o-da-nei-iste-hazr.html

http://salimunsal.blogspot.com.tr/

http://www.genctercih.com/