Okul birinciliği konusunda

Okul birinciliği konusunda tercih verirken öğrencinizin mevcut sıralaması dışında okul birinciliği durumlarını göz önünde bulundurarak tercih yapmaya dikkat edin lütfen. Oldukça hassas bir nokta ve bu avantajını sadece bu yıl kullanabilecektir. 

Bölümün verilen kontenjanı dışında bir de okul birincileri için verilen kontenjanı bulunabilir. Okul birincilerinin yerleştirme işlemleri yapılırken ÖSYM okul birincileri arasından yapılan başvuruları göz önünde bulundurarak yerleştirme yapıyor. 

Öğrencinin ilgili puan türünde mevcut bir sıralaması var ama ayrıca okul birincisi olduğu için 2016'da okul birinciliği sıralamaları en küçük ve en düşük puanlarını değerlendirerek tercih yapmakta fayda var. Ama sırf okul birincisi avantajı var diye de buna göre tercih vermek doğru olmayacaktır. 

Öğrencinin istek sırasına göre okul birincisi olduğu için puanın üstünde olan bölümleri veya üniversitelerinde yazabilirsiniz. Daha sonra mevcut sıralamasına göre istediği yeri daha sonra da mevcut sıralamasına göre kesin gelecek yerleri tercih listesine yazabilirsiniz. 

Aşağıda 2016 YGS-LYS Yerleştirme sonucunda oluşan en küçük ve en düşük puanların yer aldığı ÖSYM sayısal verilerinin linki bulunmakta. 

Geçen yılın okul birincileri en küçük ve en düşük puanlarla nereye yerleşmişler görebilirsiniz. 


Önlisanslar için 
http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2016/LYS/Yerlestirme_Tablo-3_MinMax_Onlisans10082016.pdf

Lisanslar için 
http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2016/LYS/Yerlestirme_Tablo-4_MinMax_Lisans10082016.pdf

ayrıca burada https://yokatlas.yok.gov.tr/tercih-sihirbazi-t4.php

ve https://yokatlas.yok.gov.tr/tercih-sihirbazi-t3.php

burada da ilgili konuda veriler var