YGS ve LYS Sınavı bitti ve asıl maraton şimdi başlıyor.

Evet Saygıdeğer Veliler,

Sevgili Öğrenciler;


Öğrencilerimizin en fazla merak ettiği, kafasını kurcalayan, onlarca soru sorma ihtiyacı hissettiği dönem;

Bu süreç sizlerin geleceğinizin temellerini oluşturacak, sizleri bir adım ileriye taşıyacak, sizler kadar bizlerinde üzerinde durduğu bir dönem. Hep birlikte en güzele, en iyiye, bizler için en doğru olana ulaşmak için çaba sarf ettiğimiz dönem. Bence çok güzel şeyler olacağı bir dönem olacak. Ama bu dönemi anlamlı kılan en önemli şey ise; SABIRDIR.Tercih dönemini sabır ederek, araştırarak, doğrulara ulaşmak için çaba sarf ederek geçireceğiz. Bu dönemde sizlere her türlü bilgi aktarmaya çalışacak uzman kişiler ile birlikte , tercih sürecinin yükünü hafifleteceğiz. Bu süreçte en büyük destekçilerinizden biri olacağımı asla ve asla unutmayın...Buna bugün bir kaç tüyo ile başlayalım.


Kaç gündür sorulan en önemli soru;

*-Hocam;Kafam çok karışık... Ne meslek seçeceğimi, ne yapacağımı bilmiyorum...*


Değerli evlatlarım, aydınlığım, geleceğim;

Bizler okullarda öğrencilerimizi yetiştirirken onların ilgi, yetenek ve yapabilecekleri meslekleri hiç bir zaman göz önünde tutmayız. Sizlere en önemli tavsiyem, İlgi ve yeteneklerinizi göz ardı etmeyin... Sizleri başarıya taşıyacak en önemli yol ve en sağlam köprü İlgileriniz ve yetenekleriniz. Bu konuda etrafınızdaki insanların görüş ve düşüncelerini bir kenara bırakıp, realist bir düşünce ile düşünmeye başlayın. Ve 10 yıl sonra kendinizi hangi konumda görmek istediğinizi muhakkak hayal edin ve tercih dönemine kadar bu sorunu çözün. İlgi ve yetenek testlerini uygulayarak kendinize uygun meslek araştırması da yapmanız fayda sağlayabilir...İkinci ve en çok sorulan soru;

*-Hocam Tercihi neye göre yapacağız ve hangi yılın sıralamalarını göz önüne alacağız?*Sevgili dostlarım;

Biz tercih uzmanlarının en büyük ve en önemli tavsiyesidir; tercihlerinizi yerleştirme puanınızın oluşması sonra ortaya çıkan *SIRALAMALARINIZI* kullanarak yapacaksınız. 2016 yılı yerleştirmeleri sonucu oluşan başarı sıralarını göz önüne alarak yapacaksınız. Daha önceki yılların verilerini göz önüne almak sizlere fikir sağlayacak ve tercih yapmanıza fikir sağlayacaktır.Önerilerime gelince;

1- Tercih Döneminde *SIRALAMALARINIZI* göz önüne alın ve *PUANINIZI* göz önüne alarak tercih yapmayın..

2- Sıralamalar için en son YGS yerleştirmesi sonucu oluşan sıralamalara bakmanızı tavsiye ediyorum. Fikir amaçlı geçmiş yıllara bakmanız fayda sağlayacaktır. Yıllara göre sıralama değişimi fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

3- Puan türü değişen bölümleri tercih ederken bu sene dikkat edilmesi gerekiyor. Kılavuzda sıralama bilgisi ve puan bilgisi yer almayacaktır. Bu bölümleri tercih eden arkadaşların uzman görüşlerine başvurmaları fayda sağlayacaktır.

4- Kontenjan bilgilerini bir önceki yıla göre kıyaslama, kontenjan artış ve azalışı bizlere tercih konusunda yardımcı olabilmektedir.

5- EN ÖNEMLİ TAVSİYEM. Tercihinizi muhakkak Rehber Öğretmenler eşliğinde yapmanız faydalı olacaktır. Uzman olmayan kişilerin yapacağı tercihler sizleri sorunla karşılaştırabilir.Son olarak ÖĞRENCİ VELİLERİMİZE şunları söylemek isterim.

Sizler kadar bizlerde çocuklarınıza emek harcayıp iyi bir yere gelmelerini sağlamak için çaba sarf etmekteyiz.. Bu çabamızın karşılığında kimi öğrenciler hedef ve hayallerini gerçekleştirecek bölümlere kimi öğrencilerimizde istemedikleri bölümlerde okumaya doğru yol almaktadır. Sizlere tavsiyem, iş ve geleceği parlak meslek algısını veya hayallerinizde var olan meslekleri evlatlarınıza dikte ettirmeyin. Onların hayallerini ve ideallerini göz ardı etmeden her daim yanlarında olduğunuzu hissettirin.Evet Sevgili Öğrenciler, Değerli Dostlarım, bu hayatta 2 şeyi iyi seçmek gerekir..1.si EŞ,

2. İŞ diye nitelendirmek doğru olur. Bu felsefe ile güzel seçimler yapıp, güzel hayallere yelken açmanız dileğiyle...