Merkezi Yatay Geçiş Nedir?

Yatay geçiş yapmak isteyen öğrencilerin sayısı arttıkça Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) bu duruma karşı harekete geçmiş ve yatay geçiş olanakları esnetme kararı almıştı.


Buna göre kurum içi, kurumlar arası ve merkezi puanla yatay geçiş imkanları getirildi.Sistem temel olarak şu şekilde işliyor; genel not ortalaması yatay geçiş için yeterli olmayan öğrencilerin üniversiteye girdikleri senenin sınav puanlarını kullanarak, kendi puanının girmek istediği bölümün gerektirdiği taban puanına eşit veya bu puandan yüksek olması yatay geçiş için yeterli oluyor.

Örnek: 
2016 yılında X bölümünde okumaya başlayan bir öğrenci belirli sebeplerden dolayı üniversitesini ve bölümünü değiştirmek istiyor yada sadece bölümünü değiştirmek istiyor fakat yatay geçiş için puanı yeterli değil.

Bu sebeple 2016 yılında üniversiteye yerleştiği YGS-LYS puanını kullanarak tekrardan tercih yapabilir. Fakat tercihini yaparken yine yerleştiği senenin taban puanlarını dikkate alması gerekiyor.

Bunun dışında başvurularda öğrenciden başka şart aranmaz.

Ancak ÖSYM kılavuzlarında belirtilen özel şartlar varsa bunların yerine getirilmesi beklenir.

Nasıl Başvurulur ?

ÖSYM yatay geçiş için hazırlık sınıfları da dahil olmak üzere her türlü programın merkezi puanla yatay geçişi için %30’luk bir kontenjan belirlemiş durumda.

Ayrıca her öğrenci sadece bir defaya mahsus olmak üzere merkezi yatay geçiş yapabilir.

Merkezi Yatay Geçiş başvuruları genelde Ağustos ayının sonuna kadar alınır, değerlendirme ve kayıt süreçleri de Eylül ayına kadar tamamlanmış olur.

Yatay geçiş için öğrencilerden öğrenci belgesi ve ÖSYM yerleştirme sonuç belgesi istenir.

Bilinmesi Gerekenler

Eğer yatay geçiş için başvuran aday sayısı ayrılan kontenjandan fazla ise ÖSYM yerleştirme puanı en yüksek olan adaydan itibaren yerleştirme işlemi kontenjan dolana kadar gerçekleştirilir. Başvurular her sene eğitim öğretim dönemi başlamadan önce yapılır ve bahar döneminde başvuru alınmaz.

Eğer merkezi yatay geçiş yapmak isteyen öğrenci bir M.T.O.K programında ise, bu programlara sadece mesleki ve teknik eğitim mezunları tercih yapabileceğinden dolayı, ilgili yılın kılavuzunda yer alan bölümleri tercih edilebilecek ve yerleşebilecek programlar dikkate alınmalıdır.

Özel yetenek sınavı ile üniversiteye yerleşen öğrenciler de yatay geçişe başvurabilirken özel yetenek sınavıyla öğrenci alan programlara yatay geçiş yapılmaz.

Eğer geçiş yapılmak istenen program kısmen veya tamamen yabancı dil şartı arıyorsa bu şartında yerine getirilmesi gerekmekte, eğer geçiş yapmak isteyen öğrenci hazırlık sınıfında veya birinci sınıfta ise ve yabancı dil şartını yerine getirmemişse yabancı dil hazırlık eğitimi almaları gerekmektedir.