2017 LYS’YE GÜNLER KALA

YENİ KONU HEYECANINI ARTIRIR…

Sınava bir hafta kala yeni bir konu öğrenmenin öğrencinin heyecanını artırır.

Yeni konulara çalışmayı bırakmalı ama sınava 1 gün kalaya kadar soru çözebilir ya da deneme sınavı yapabilir, çıkan yanlışların üzerinde durarak bilgilerinizi pekiştirebilir ve küçük boşluklar kapatabilirsiniz.ERKEN UYUMAYA ÇALIŞMAYIN!
Sınav günü yaklaşırken uyku ve yeme alışkanlıklarına dikkat edilmesi gerek.

Sınavdan önceki gece çok erken uyumaya çalışmamalısınız.
Daha önceki zamanlarda olduğu gibi normal yatış saatinde yatmaya özen gösterin. Erkenden uyumaya çalışmanız, sınav heyecanıyla birleşince uykunuzun iyice kaçmasına sebep olabilir. Uyuyamasanız bile bu durumun sınavdaki performansınızı etkilemeyeceğine bilmelisiniz.

Ayrıca sınavdan bir gün önce de yediklerinize dikkat etmeli ve dışarıda yemek yerine evde yemeği tercih etmelisiniz.

SINAVA KADAR KONUŞMAYIN.
Başarılı bir sınav için adayların sınava kadar sınavla ilgili konuşmaları çok aza indirmesi gerek. Sürekli olarak bu konularda konuşmak, sınav stresini arttırır.

EN İYİ BİLDİĞİNİZ KONUYA ODAKLANIN!
Zorlandığınız veya çok çalıştığınız halde bir türlü başarı yakalayamadığınız konular varsa en iyi olduğunuz konular üzerinden gidip bol bol soru çözmelisiniz, bu size avantaj sağlayacaktır. Süre tutmalısınız, süre tutmak size zaman yönetimi sağlar.

MUTLAKA NEDEN YANLIŞ YAPTIĞINIZI BULMAYA ÇALIŞIN
Deneme sınavlarını gerçek bir sınav gibi değerlendirmelisiniz. Denemeler sonrasında mutlaka  sonuç analizleri yaparak, hata  yaptığınız sorularda neden hata yaptığınızı bulunuz.

Eğer bilgi eksikliğinizden kaynaklanan hata varsa o konuyla ilgili bilgilerinizi tekrar gözden geçirin ve o konuyla ilgili soru çözümlerinizi arttırın.

TURLAMA TEKNİĞİNİ UYGULAYIN
Sınav sırasında turlama tekniğini kullanın.

Yapılamayan sorular hem zaman kaybına hem de stresinizin artmasına neden olur.

Bu yüzden önce yapabildiğiniz soruları çözüp ikinci turda yapamadığınız soruları yapmayı deneyebilirsiniz.

Kaydırma ve zaman kaybetme riskine karşılık cevapları ilk önce soru kitapçığına ardından hemen cevap kâğıdınıza işaretlemelisiniz.