YGS Yazısı

YGS sınavının LYS’ye etkisinin %40 olduğunu düşündüğümüzde hem LYS için büyük avantaj sağlamış hem de bir kısım öğrencimiz YGS sonuçlarına göre öğrenci alan Lisans Programlarına yerleşmişti.

Sizlerin de en kısa zamanda bir deneme sınavı yapmanızı bu sınav sonucuna göre öncelikle en çok soru çıkan konuları içeren bir çalışma programı hazırlamanızı, bir hafta bu programı uyguladıktan sonra tekrar bir deneme sınavı yaparak aradaki farkı görmenizi ve ilerlemenizi kaydetmenizi tavsiye ediyoruz.Tekrar edilen konular ve bolca çözülen testlerden sonra öğrencilerin çalışma azmi artmakta ve deneme sınavları sonucunda puanların yükseldiği görülmektedir.

Çalışmanın olmadığı, emeğin harcanmadığı durumlarda kaygı ve stres artmakta, öğrenciler geri dönülmesi zor bir sürece girmektedir.

2016 yılı LYS yerleştirme sonuçlarına baktığımızda;

Devlet ve Vakıf üniversitelerine yerleşen Lisans öğrencilerinin sayısının 423.479 olduğunu, bunlara 2 yıllık Ön Lisans bölümlerine yerleşen 368.770 öğrenciyi de eklediğimizde, toplam 792.249 öğrencinin şu anda Üniversitelerde eğitimlerine devam ettiğini anlıyoruz.

Bu bilgilere dayanarak, Üniversite yerleşme oranlarında sürekli artış olduğunu, sistemli çalışan ve bol deneme çözen bir öğrencinin amacına rahatça ulaşabileceğini söyleyebiliriz.

Çözülen test ve deneme sınavlarında yanlış yapılan veya boş bırakılan tüm sorular mutlaka öğretmenlere sorulmalıdır.

En aktif öğrenmenin çözülemeyen bu soruların öğretmen tarafından çözülürken gerçekleştiğini görmekteyiz.

Ayrıca tek bir yayın evine bağlı kalmadan birçok farklı marka deneme sınavı ve testler çözülmeli ki değişik soru tiplerine aşina olunabilsin.

Sonuç: Hem YGS ile bir bölüm kazanabilmek hem de LYS’ ye iyi bir puan taşıyabilmek için yeterli zaman ve imkân mevcuttur.