Tezsiz Yüksek Lisansın Yapmanın Avantajları

Bu programı çalışan bireylerin tercih etmesinin en önemli sebebi derslerin akşam saatlerinde başlamasıdır. Bunun yanı sıra, tezli yüksek lisans gibi haftada genellikle en az 2-2,5 gün devam zorunluluğu aranmaması çalışan bireyleri daha esnek bir yapıya sahip olan tezsiz programlara yöneltmektedir.


Tezsiz Yüksek Lisans ile Askerlik Tecil  Ettirilebilir mi?

Bu eğitimi alan erkek öğrenciler askerliklerini tecil ettirebilirler.
Uzaktan Tezsiz Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Uzaktan eğitim, öğrencinin mekandan bağımsız olarak online olarak internet üzerinden eğitim alabildiği eğitim türüdür. Uzaktan tezsiz yüksek lisans programı olan üniversiteler öğrencilere haftanın belirli gün ve saatlerinde internet üzerinden dersin öğretim elemanları tarafından ders verilir. Sınav uygulamaları ise genellikle ilgili üniversiteye gidilerek yapılır.

Tezsiz yüksek lisansta tez yazılmaz, dönem sonunda dönem projesinin hazırlanır.

Eğitimin devam zorunluluğu genelde dersi veren hocalara bağlıdır. Bazı hocalar derslerinde devam zorunluluğu ararken bazı hocalar öğrencilerin iş durumlarını göz önünde bulundurmaktadır. Bu programının çalışan bireylere sağlayacağı katkı; seçilen bölümde uzmanlaşmak, kişisel tatmin sağlamak ve kariyer hayatına bir yatırım yapmaktır.

Tezli Yüksek Lisansa Geçiş

Öğrenciler kabul şartlarını yerine getirmeleri durumunda tezli yüksek lisansa geçebilmektedir. Geçiş başvuruları ilgili enstitü ve bilim dalı koordinatörlüğüne yapılmaktadır. Ayrıca, tezsiz yüksek lisansta geçilmiş olan dersler tezli yüksek lisans programlarındaki derslerin yerine sayılabilmektedir.

Tezsiz Yüksek Lisans Başvurusu

Başvurularda başvuru ücreti gerekmemektedir. Adaylar, bu bakımdan istedikleri sayıda programa gönül rahatlığıyla başvurabilirler.

Tezsiz yüksek lisans vakıf üniversitelerinde olduğu gibi devlet üniversitelerinde de belirli bir ücret karşılığında yapılmaktadır. Bunun yanı sıra, tezsiz yüksek lisans başvurusu yaparken ALES başvurusu artık kaldırılmıştır.

Bu programa başvuruda yabancı dil sınavı puanı genellikle istenmemektedir. Ancak önceden de belirtildiği gibi başvurulan program ve bölümlere göre üniversitelerin gereksinimleri değişebilmektedir.

Başvurusunda geriye kalan son önemli adım ise eğer yapılıyorsa yazılı veya sözlü mülakattan başarılı olabilmektir, birçok üniversitede tezsiz yüksek lisans için mülakat bulunmamaktadır. Başvuru yapan adaylar özetlemek gerekirse yukarıda anlatılmış olan unsurların ışığında programa kabul edilirler.

Tezsiz Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri

Başvuru ile ilgili gerekli belgeler ve başvuru tarihleri üniversitelere göre değişmektedir. Başvuru tarihleri genellikle güz ve bahar yarıyılı olmak üzere yılda iki kez gerçekleşmektedir. Ancak başvuru tarihleri her üniversitede farklı olabileceği için enstitülerin web sitelerinden yada bağlı oldukları öğrenci işlerinden başvuru tarihlerinin öğrenilmesi adaylara tavsiye edilmektedir.