FİZİKFizik, öğrencilerin ön yargılı olduğu ve Fen grubu derslerinin içinde "en zor" olarak nitelendirilen derslerdendir. Peki, neden "zor"dur fizik?

"Zor" nedir, bunu biraz detaylandıralım.İnsan yapamadığı, ulaşamadığı şeye "zor" der. Peki, neden yapılamaz? Yöntem bilmediğimizden. Çalışma sistemini bilmezsek, verimli çalışmayı başaramazsak anlayamayız ve anlayamadığımız şey de bizim için "zor" yaftasını yapıştırdığımız şey olacaktır.

Fizik dersi, sayısal zekâ gerektiren bir derstir evet; ancak düşünülenin aksine, fizik anlayabilmek için ekstra bir zekâya ihtiyacımız yoktur.

Çoğu öğrencimizden duyduğumuz "Konuyu anladım; ancak soru çözemiyorum" cümlesinden de anladığımız üzere, fizik dersi konu eksiğini tamamladıktan sonra, çözümlü örneklerle başlayıp, bireysel soru çözmeye doğru giden ve bol örnek çözmeyi, farklı soru tarzı görmeyi gerektiren bir derstir.

Öğrenciler YGS sınavını kolay, LYS sınavını daha zor bir sınav olarak tanımlar; ancak YGS sınavı, fizik dersi açısından yorum ağırlıklı bir sınavdır ve yorum yapmak, sayısal verilerle soru çözmekten daha tehlikelidir. Çünkü soruyla ilgili yorum yapmak, işlemin sonrasında yapılması gereken bir eylemdir.

Hedeflerimizin başında elbette ki konuyu verimli bir şekilde çalışmak, varsa konuyla ilgili eksiklerimizi tamamlamak gelir. Sonrasında çözümlü örneklerle işlem yeteneği kazanma alışkanlığı vardır. Test kısmına geçtiğimizde amaç farklı soru tarzları görmek ve bu örnekleri süreli çözmek temel amaçtır. Çözülemeyen soruları biriktirmeden sormak ve çözüm yöntemleri hakkında fikir sahibi olmak gerekir.

"Üşenme, erteleme, vazgeçme!" prensibi Fizik dersi için nokta atışı seçilen yöntemdir. Bu hususlar dikkate alındığında Fizik, kesinlikle yapılamayan dersler arasında olmayacaktır. Unutmayın sevgili öğrenciler, insan bilmediği şeyden korkar!

Bilmek için anlamak gerekir ve anlamak için de çaba sarf etmek gereklidir.

Özetle; süreli çözmek, konu eksiklerini tamamlamak, çözümlü örneklerle başlayıp bireysel soru tarzına doğru yönelmek ve bu sayede farklı birçok soru tipi görmek Fizik dersini verimli çalışmak adına izleyeceğimiz doğru adımlardır.