2016 ÖSYS tercih ve yerleşme oranları

Bu yazıda kullanılan veriler “2016-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Adayların Yükseköğretim Programlarına İlişkin Tercihleri” adlı Kitaptan alınmıştır. 

şimdi biraz istatistik yapalım
  • üniversiteye yerleşenler içinde ilk tercihine yerleşenlerin oranı her 100 kişide 26 kişi bence büyük bir rakam, aslında doğru tercih yapılsa daha düşük rakamlar çıkmalı
  • birinci tercihine yerleşenlerin oranı her % 19 ki bence bu büyük bir oran, öğrenciler kesin tercih yapmaya çalışmış bence ilk tercihe yerleşme oranı %1-2 lerde dolaşmalı, öğrenciler şansı arttırmak için kendi puanlarının üstünde mutlaka yer yazmalı. hatta durumu ilk 3 tercih olarak bakarsak %30 dan daha büyük bir oran çıkıyor.
  • kıbrıs ve yurtdışı üniversitelerinde ilk tercihlere yerleşme oranı daha yüksek, herhalde bu üniversiteleri tercih edecek öğrenci kesimi daha net ve bu amaç ile hazırlık yapıyor olabilirler
  • aslında ben vakıf üniversitelerinin verdikleri ilk tercih bursları sayesinde, ilk tercihlerinin ve yerleşmelerinin yüksek olması beklerim ama oransal olarak devlet üniversitelerinin 1-2 puan gerisinde kalmışlar, ilginç. acaba tercih bursları olmazsa durum ne olur merak ettim.
  • 10+ tercihler ve yerleşmeler çok düşük ki %2-5 seviyesinde bu benim ilk iki maddede değindim, kesin yerleşme maksatlı tercih yapıldığı düşüncemi destekliyor, gerçi tercihlerin %2 si 10+ da ama yerleşmelerin %19u orada, az tercihe çok yerleşme, düşük puanlı öğrencilerin açıkta kalmayayım diye yazdığı son tercihler bunda etkili olmuştur, hazır buradayken bir kaç maddeye değineyim, asıl bu yazıyı yazma sebebim.
  • öğrenciler arasında yanlış bir bilgi var tercih yaparsam ve yerleşemezsem seneye tekrar hazırlanırsam puanım kırılır bu yanlış,doğrusu tercih yaparsanız puanınız kırılmaz, bir yere yerleşirseniz gitmeniz-gitmemeniz fark etmez puanınız kırılır 
  • ilk tercihime yazarsam kazanma şansım artar yanlış inancı.inancın kaynağı şu ben elimdeki puan ile isteğim bölümü 10 tercihime yazarsam ve benden daha düşük puanlı biri bu bölümü 1 tercihine yazarsa, ben yanlış tercihden oraya yerleşemeyebilirim. böyle bir şey olmaz. asıl önemli olan tercih sıranız değil. puanınız dır. tercih sadece sizin istek sıranızı gösterir ki bunun yerleşmenize bir katkısı yoktur.
ileride vakit geldikçe bu tablo hakkında bir kaç bir şey daha yazabilirim. hazır sorular geliyorken şu tercih noktasına iki değineyim istedim. şimdilik bu kadar.