Ek puan nedir?

Ülkemizde Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarıyla Anadolu Öğretmen Lisesi, Spor Lisesi,ve İmam Hatip Lisesi mezunları adaylar ÖSYM’nin belirlediği 4 yıllık bir çok bölüme ek puan alarak yerleşir. Bu sayılı okul türlerinden mezun adayların ortaöğretimde aldıkları meslek eğitimi üniversitede ki ilgili bölümlere yerleşirken avantaj sağlar.YGS-LYS puanları hesaplanırken tüm adayların OBP’leri 0,12 ile çarpılarak ilgili YGS-LYS puanlarına eklenir, bunun yanında yukarıda ki sayılan ortaöğretim kurumlarından mezun adayların OBP’si 0,12’nin yanında ilaveten 0,06 ile çarpılarak YGS-LYS puanlarına ek puan eklenir.

Örnek: OBP’si 400 (yani 4 yıllık lise ortalaması yaklaşık 80) olan bir adayın ek puansız YGS-LYS puanları hesaplanırken 400*0,12=48 puan eklenirken, OBP’si 400 olan aday ek puanlı yerleşme hakkına sahipse YGS-LYS puanları hesaplanırken OBP’si 400*0,14=48 + 400*0,06=24 toplamda 72 puan alır. Bu şekilde aday okuduğu ortaöğretim kurumundaki mesleğin üniversitede ki bölümlerine fazladan puan alarak avantajlı yerleşir.

ÖSYM Kılavuzunda bu şekilde ek puan alacak olan Mesleki ve Teknik Ortaöğretim mezunu adayların hangi alanlarda ek puan alacağı belirtilmiştir. Mezun olunan lise alan (bölüm) adı ya da koduna bakılarak hangi 4 yıllık üniversite bölümlerine ek puan alacağınızı bulabilirsiniz.

Not: Adayın ek puan hakkı yoksa YGS-LYS puanları sadece 0,12 katsayılı olur, eğer adayın ek puan hakkı varsa YGS-LYS puanları hesaplanırken her puan türünde hem 0,12’li hem de 0,12+0,06 (yani 0,18)’li puanı olur. Aday örneğin YGS-5 puan türünde ek puanlı hakkı olan bir yere başvururken ek puanlı YGS-5 puanı kullanılır, diğer ek puansız yerlerde ise normal 0,12’li YGS-5 puanı kullanılır.