2015 TEOG Tercih Süzgeci ve Tercihleri Hakkında Önemli Noktalar!!!

2015 Teog Tercih Süzgeci Excel (MEB'in BU dosyasından düzenlenmiştir.) (alternatif link)

TEOG tercihi bence çok kolay çünkü, EVE EN YAKIN OKUL EN İYİ OKULDUR.***

Neden?

Bu yaş grubu öğrenciler gelişim dönemindeki öğrenciler. Zamanları çok değerli. İstanbul gibi büyük şehirlerde sırf "bu okulun puanı daha yüksek o zaman bu okul şu okuldan daha iyi" mantığıyla aileler öğrencileri kmlerce ötedeki okula gönderiyor ki. 4 ya da 5 yıl boyunca öğrenciniz yollarda telef olacak demek, servis parası demek, gidiş 1.5 saat geliş 1.5 saat 4-5 yıl boyunca her gün ders çalışıp, kitap okuyacağı saat yollarda geçecek demek. Ayrıca uzaktaki okullarda velilerin öğrenciler üzerindeki takibi de çok zor oluyor.Ve de okulların puanlarının 1-2-20-30 puan fazla olması o okulun diğer okuldan daha iyi olduğu anlamına gelmiyor. Daha iyi olmuş olsa bile bu öğrencinize fayda sağlayacağı anlamına gelmiyor. Bir de puanı yüksek olan okuldaki öğretmenler ile düşük okuldaki öğretmenler de hep MEB öğretmeni, aralarında bir ayrım yok. Hepsi Türkiye'deki üniversitelerden mezun, eğitimleri de aynı.

Tercih işlerinde yapılacak adımları da şöyle sıralayalım. 

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sisteminde sınav sonrası tercih dönemi 6-16 Temmuz 2015 tarihlerinde öğrenci ve velilere hizmet verecek Türkiye Genelinde oluşturulan “Tercih Danışma Komisyon Listesi” oluşturuldu, liste için tıklayınız.

2015 YILI ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA GEÇİŞ UYGULAMASI TERCİH LİSTELERİ ekranından seçmeyi düşündüğünüz liseleri inceleyip bir ön liste oluşturun. Ekran için tıklayınız.

Ön liste sonrasında 1-25 adet arası okul seçerek listenizi oluşturun ve;

2015 Ortaöğretime Geçiş Uygulaması Tercih Başvuru Giriş Bilgileri ekranından da, seçtiğiniz okulları sisteme işleyiniz, ekran için tıklayınız. Bu işlemi gidip okullarda da yapabilirsiniz ancak işlem uzun sürecektir, okulun yoğunluğuna göre sıra beklemek zorunda kalabilirsiniz, bu yüzden yapabiliyorsanız evden işlemi yapıp okuldan onaylatarak işleminizi bitirmek en hızlısı olacaktır.

Son adım olarak da kendi okulunuz ya da herhangi bir ortaokul müdürlüğüne gidip tercihinizi onaylatınız.

Son olarak da 25 tercihinizi de istek sıranıza göre dizin. Ölü tercih diye bir şey yoktur. Tabi ki %30'luk dilimdeki bir öğrenci %25'lik bir dilime yerleşebilir ancak bu öğrencinin %1'lik bir dilimdeki bir yere yerleşmesi hayal olacaktır. Bu yanlış bir tercih olacaktır.

Ancak %30'luk dilimdeki bir okulu %25'lik dilimdeki bir okulun altına ya da üstüne yazmanız bir tercih meselesidir, nasıl istiyorsanız öyle yazabilirsiniz. Hangisi çok kazanmak istiyorsanız onu üste yazarsınız.

Neden?

Çünkü orada yazan puan ve yüzdelik dilimler geçen sene oraya yerleşen son öğrencinin puanı ve yüzdelik dilimini gösteriyor. Bu sene de aynı yüzdelik dilim ile kapatacak diye bir şey yok.

Belki 100 kişilik okula girecek son öğrenci siz olursunuz ve seneye orada sizin puanız yazar, belki 60. sıradan o okula girersiniz sizden daha düşük puanlı birisinin puanı yazar. Belki de orayı yazan 120. kişi olursunuz ve o okulu kazanamamış olursunuz.

Yazmadan kazanamazsınız.

Kolaylıklar dilerim.

*** pansiyonlu bazı okullar ile özel statülü bazı okulları bu kuralın dışında istisna tutabiliriz.

Örneğin: Fen ya da sosyal bilimler lisesi istiyorsundur ama yakın çevrende yoktur. 
Galatasaray ya da İstanbul lisesi gibi yabancı dilde eğitim veren ve de diploması uluslararası olarak geçerli bir okulu tercih etmek istiyor olabilirsin.

Ancak istisnalar kaideyi bozmaz.

Standart bir lise eğitimi için günde 3-4 saat yolda geçirilmez.