1-2 yıl daha hazırlık yapmak bir kayıp değildir

Özellikle puanı istediği bölüme yetmeyen, ancak yapacağı çalışma ile hedeflediği yeri kazanabilecek durumda olan adaylar için bir yıl daha hazırlık yapmak bir kayıp değildir. 

Çünkü bireyin istemediği bir bölümde okuması, istemediği bir mesleği yapması daha büyük sorunlar oluşturabilecektir. 

Ben 3 denemem de istediğim yere girebildim. İlk seferde de bir yerlere yerleşe bilirdim. Hem de İstanbul-Marmara üniversitelerinin bölümlerinden bir çoğu tutuyordu.


Ancak bir işçi çocuğu işin üniversiteye yerleşmek mesele değil, mesele üniversite bittikten sonra hem kendi istediğim hem de ülke şartlarında iyi ekonomik-sosyal düzeyde bir iş sahibi olabilmek (yeğen).

Örneğin edebiyat fakültesindeki bölümler, bölümler güzel hatta eğlenceli olabilir ancak bir çoğunun mezun olduktan sonra iş tanımı yok. Akademisyen olmak da öyle kolay iş değil.

O yüzden hemen bir üniversiteye yerleşmek yerine koşullar iyi değerlendirilip öyle tercih yapılmalı. Aksi durumda mutsuz çalışanlar ordusuna bir nefer daha eklemiş olursunuz.

Düşünün işletme istemiyorsunuz ama puanınız ona tutuyor, kazandınız, okudunuz diplomayı elinize aldınız. Ne yapacaksınız 4-5 sene okul için de plan yaptıysanız ve mesleği sevdiyseniz sorun yok. Ancak hala mecburen okuduğunuzu düşünüyorsanız sıkıntı var. 

Hadi karar verdiniz ve bankacılık sınavlarına girdiniz, bir bankayı da kazandınız aman nede olsa iştir deyip başladınız. 

Bankacılık kötü bir meslek değildir ancak sevmedikten sonra tıp okusanız ne fayda? Ki üniversitedeyken adaşım bir tıp öğrencisi ile tanışmıştım. Ailesinin ZORU ile tıp kazanmış (kafasında başka tercihleri varmış) okuyordu (okumaya çalışıyordu daha doğru olur) ben 1'e başladığımda sanırım 2 ya da 3'teydi ben 4 sene sonunda diplomam ile okuldan uzaklaşırken hala 4-5 sınıf dersleri ile uğraşıyordu. Sonra duydum atanmış ama çok sıkıntılar yaşıyormuş. YAZIK.
 Siz böyle bir doktorla ya da bankacı ile ya da öğretmenle vs muhatap olmak ister misiniz? Eminim ki hayır o zaman siz de onlardan biri olmayın.


Geçmiş olsun.

1 yılım kaybolmasın tekrar hazırlanmak zaman kaybı diye düşündünüz. 

Ama istemediğiniz işte çalışmaya 60-65 yaşına kadar mahkum ettiniz kendinizi. 24-25 yaşında mezun olup işe başlasanız 1 senenizi 40 sene ile takas ettiniz. Hayırlı uğurlu olsun.

Ancak bu şu demek değildir gidin hepiniz tekrar hazırlanın. Hazırlanmanın hem maddi hem psikolojik hem de sosyal sorumlulukları ağır, önerim bunu kaldırabileceğini düşünenler için.

Fakat 2 veya 3 yıldır hazırlık yaptığı halde yeterli puana ulaşamayan adayların en kısa yoldan kabiliyetlerini geliştirici bir mesleki kurslara katılmaları ve mesleğine yönelik bir sektörde çalışarak hayata atılmaları daha yararlı olacaktır. 

Puanları düşük olan adaylara diğer bir tavsiyemiz ise açık öğretim okuyup aynı zamanda çalışması olacaktır. Bu sayede hem açık öğretimle eğitimine devam edip diploma alabilecekler, hem de iş tecrübesi edineceklerdir.