Kara Harp Okulu Bilmeniz Gerekenler

Sosyal Bilimler Lisesi mezunuyum/öğrencisiyim. Kara Harp Okulu'na başvurabilir miyim?
Evet, bu okullardan 2013 yılında mezun olan veya 2014 yılında mezun olabilecek durumda olan öğrenciler Kara Harp Okuluna başvurabilmektedir.

Meslek Lisesi / Teknik Lise / Anadolu Teknik Lisesi / Ticaret Lisesi öğrencisiyim/mezunuyum. Kara Harp Okulu'na başvurabilir miyim?
Hayır, başvuramazsınız. Meslek Liseleri KHO’na kaynak teşkil eden okul türleri arasında değildir.


Meslek Lisesinde öğrenim görürken ayrıldım ve daha sonra mesleğe yönelik olmayan bir liseden mezun oldum. Kara Harp Okulu'na başvurabilir miyim?
Hayır, başvuramazsınız. Adayların öğrenimlerinin herhangi bir safhasında meslek ya da mesleğe yönelik bir okulda okumamış olmaları gerekmektedir.

Lisede öğrenim görürken bir nedenden dolayı okuldan çıkarıldım. Kara Harp Okulu'na başvurabilir miyim?
Hayır, başvuramazsınız. Adayların bir askerî okuldan çıkmış veya çıkarılmamış, sivil okullardan ise çıkarılmamış olmaları gerekmektedir.

Kara Harp Okulu hangi puan türü ile öğrenci almaktadır?
2014 yılında Kara Harp Okulu’na başvuruda bulunan adaylar YGS-1, YGS-2, YGS-5 ve YGS-6 puan türlerinde aldıkları puanlardan en yüksek olanı esas alınarak sıralanacak, ihtiyaç duyulan aday sayısına bağlı olarak “Seçim Aşamaları Çağrı Puanı” belirlenecektir. Kara Harp Okulu Komutanlığında icra edilecek 2’nci Seçim Aşaması Sınavlarında başarılı olan adaylar, seçim aşamalarında aldıkları puanlara ve 2014 yılı Lisans Yerleştirme Sınavı sonucuna göre sıralanacaktır.(Lisans Yerleştirme Sınavında MF ve TM puan türlerinin en yükseği esas alınacaktır.) Sıralama neticesinde kontenjana giren adaylar sevk edildikleri askeri hastaneden “Askeri Öğrenci Olur” raporu almaları halinde KHO’ya girmeye hak kazanacaklardır. ÖSYM-2014 Kılavuzunda Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) taban puanını geçemeyen adaylar sıralamaya girmeye hak kazanamayacaklardır.

Kara Harp Okulu seçim aşamalarına katılabilmem için en az kaç puan almam gerekir?
KHO seçim aşamalarına katılmak için adayların alması gereken “Seçim Aşamaları Çağrı Puanı” (baraj puan), YGS sınav sonuçları açıklandıktan sonra kontenjan durumuna göre belirlenip "www.kho.edu.tr" internet adresimizden ilan edilecektir.

2013 yılında baraj puanlarınız ne olmuştu?
2013 yılı baraj puanları; YGS-1,2,5 ve 6 ham puan türünden erkek adaylar için 290, bayan adaylar için 300 olarak belirlenmiştir. Puan türleri ve baraj puanları her yıl yeniden tespit edilmektedir.

Fen Bilimleri veya Türkçe-Matematik alanı mezunu değilim ama üniversite sınavından gerekli puanı alabileceğimi düşünüyorum. Kara Harp Okulu'na başvurabilir miyim?
Hayır, başvuramazsınız. Sadece üniversite sınavının puanı değil, mezun olduğunuz okul ve bölüm de başvuru koşullarına uymak zorundadır.

Liseden 2012 yılında mezun oldum. Kara Harp Okulu'na başvurabilir miyim?
Hayır, başvuramazsınız. Adayların Haziran 2014 yılında mezun olacak durumda olmaları veya dönemine bakılmaksızın 2013 yılında mezun olmuş olmaları gerekmektedir. Daha önceki yıllarda mezun olanlar KHO’na başvurumazlar.

Şu anda bir üniversitede okuyorum. Kara Harp Okuluna başvurabilir miyim?
Lise mezuniyet yılı, mezun olunan alan, yaş ve ilan edilen diğer başvuru koşullarının tamamını sağlıyorsanız Kara Harp Okuluna başvurabilirsiniz.

Yurtdışındaki bir lisenin öğrencisiyim/mezunuyum. Kara Harp Okuluna başvurabilir miyim?
Başvuru koşullarının tamamını sağlıyorsanız başvurabilirsiniz. Ancak yurtdışında okuduğunuz okulun ve bölümün KHO’ya kaynak teşkil eden okul türlerinden herhangi birine denk olduğuna dair T.C. Milli Eğitim Bakanlığından onaylı denklik belgesi almanız gerekmektedir. Ayrıca başvuru yapacağınız yıl için üniversite sınavlarına (LGS ve LYS) girmiş olmanız ve tespit edilecek olan baraj puanını almanız gerekmektedir.

Lise ara sınıf öğrencisiyim. Şimdiden başvuruda bulunabilir miyim?
Hayır, başvuramazsınız. Liseden mezun olacağınız yıl ve ilan edilecek olan başvuru koşullarının tamamını sağlıyorsanız başvurabilirsiniz.

Sözleşmeli Subaylığa / Astsubay Meslek Yüksekokullarına / Askeri Liselere nasıl başvuru yapabilirim?
Kara Harp Okulu ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvurular için www.kho.edu.tr internet adresinden, diğer askeri okullara ve sözleşmeli subaylığa başvurular için ilgili Komutanlıklardan ve www.tsk.tr internet adresinden bilgi alabilirsiniz.