Kara Harp Okulu Bilmeniz Gerekenler 2

KHO’na başvuru yapmak için en fazla kaç yaşında olabilirim?
2014 yılında en fazla 20 yaşında olanlar (01 Ocak 1994 ve sonrası doğumlu) başvuru yapabilir. (Ay ve gün hesabı yapılmaz.) Yaş düzeltmesi yaptıranların, düzeltmeden önceki yaşları dikkate alınacaktır.

KHO’na başvuru yapmak için boyum ve kilom ne olmalı?
Boy ve kilo değerleri başvuru kılavuzunda belirtilmektedir. 2014 yılı KHO Başvuru Kılavuzu’na Nisan-Mayıs aylarında www.tsk.tr ve www.kho.edu.tr internet adresleri üzerinden ulaşabilirsiniz.


Gözümde çok düşük derecede sorun var / Vücudumda leke/yara/yanık/ameliyat izi var. / Dişlerimde tel takılı. Başvuruda bulunabilir miyim?
Sağlık problemleriniz ile ilgili sorularınıza doktorlarımız sizi muayene etmeden net bir yanıt vermemiz mümkün değildir. Sağlık muayeneleri TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen sağlık kriterlerine göre yapılmakta ve bu Yönetmeliğe göre askeri öğrenci adaylarında tam sağlam olma şartı aranmaktadır. Mevcut sağlık durumunuzun askeri öğrenciliğe engel bir durum oluşturup oluşturmadığına ancak yapılacak olan sağlık muayenesi sonucunda karar verilebilir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı yanında aynı zamanda başka bir ülkenin vatandaşıyım (Çifte vatandaşlık). Kara Harp Okuluna başvurabilir miyim?
Evet, başvurabilirsiniz. Ancak seçim aşamalarında başarılı olursanız KHO öğrencilik kaydınızı yaptırabilmeniz için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı dışındaki diğer ülke vatandaşlığınızdan çıkmanız gerekmektedir.

Annemin/babamın/kardeşimin çifte vatandaşlığı var. Kara Harp Okuluna başvuru yapmama engel teşkil eder mi?
Hayır, engel teşkil etmez. Kara Harp Okulu’na başvuru koşullarını sağlıyorsanız başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kara Harp Okulu'na başvurmak istiyorum, öncelikle ne yapmam gerekir?
Öncelikle 2014 yılı ÖSYS Başvuru Kılavuzu almalı ve kılavuzdaki “Askeri Okullara Girme İsteği” kutucuğunu işaretlemelisiniz. Ancak bu işaretlemeyi yapmak başvuru için yeterli değildir. Daha sonra, 2014 yılı Başvuru Kılavuzunda ilan edilecek olan diğer koşulları da sağlıyorsanız 25 Mart - 15 Mayıs 2014 tarihleri arasında "www.kho.edu.tr" internet adresimizden ön kayıt başvuru işlemini yapmanız gerekmektedir.

Kara Harp Okuluna ön kayıt yaptırmak istiyorum. Ön kaydımı posta ile veya şahsen başvurarak yaptırabilir miyim?
Hayır, yapamazsınız. Kara Harp Okuluna başvurular yukarıda açıklandığı gibi yapılmalıdır.

Kara Harp Okulu seçmelerine katılıyor olmam, üniversite tercihi yapmama engel midir?
Hayır, engel teşkil etmez. KHO öğrenci seçme sınavlarına katılmak veya seçim sınavlarının herhangi bir aşamasında elenmek/ayrılmak, diğer üniversiteleri tercihte bulunmanıza ve kazandığınız üniversiteye kayıt yaptırmanıza engel değildir.

Kara Harp Okulu seçim aşamaları nerede yapılmaktadır?
Seçim aşamaları Ankara’da Kara Harp Okulu yerleşkesinde yapılmaktadır.

Kara Harp Okulunda hakkında ve verilen eğitimlerle ilgili genel bilgiler verebilir misiniz?
Kara Harp Okulu, Kara Kuvvetleri Komutanlığına ve Jandarma Genel Komutanlığına muvazzaf subay yetiştirmektedir. Kara Harp Okulunda öğrencilerin her türlü ihtiyacı (yer, yiyecek, yatacak vb.) Devlet tarafından karşılanmaktadır. Kara Harp Okulunda lisans düzeyinde dört yıl boyunca akademik ve askerî eğitim verilmektedir.

Öğrenciler birinci sınıfta, Sayısal ve Türkçe-Matematik tabanlı olmak üzere iki ayrı alana ayrılarak ikinci sınıfta görecekleri lisans programlarına yönelik dersler almaktadır.

2’nci, 3’üncü ve 4’üncü sınıflarda ise;

İşletme
Kamu Yönetimi,
Sosyoloji,
Ulusalar Arası İlişkiler
Endüstri ve Sistem Mühendisliği,
Makine Mühendisliği,
Elektrik-Elektronik Mühendisliği,
İnşaat Mühendisliği,
Bilgisayar Mühendisliği,
Harita Mühendisliği programlarında modern laboratuvar, dershane ve amfilerde akademik ünvana sahip öğretim üyeleri tarafından eğitim ve öğretim verilmektedir.
KHO’da İngilizcenin yanında Arapça, Rusça, Almanca, Fransızca, Çince, Yunanca dillerinde de eğitim verilmektedir. Ders dışı ortamlarda da yabancı dillerini geliştirmeleri adına Harbiyelilere bilgisayar ve internette çalışma imkânları sağlanmaktadır.

Bu eğitimlerle ilgili detaylı bilgilere site içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Kara Harp Okulu öğrencisinin günü nasıl geçer?
Kara Harp Okulunda gün saat 06:00’da başlar. Kahvaltıdan sonra, yedi akademik ve askeri ders saati vardır. Bir ders saati 50 dakikadır. Akademik derslerden sonra Harbiyeliler spor yapabilir, eğitsel kol faaliyetlerine ve spor branşlarında takım faaliyetlerine katılabilirler. Cumartesi ve Pazar günleri Harbiyeliler izinli olarak birlik dışına çıkabilirler.

Kara Harp Okulu mezunları Helikopter pilotu olabilir mi?
Kara Havacılık sınıfına ayrılmaya istekli olan ve gerekli sağlık koşullarını sağlayan Harbiyeliler, her yıl ihtiyaç duyulan sayıda Kara Havacılık sınıfına ayrılmaktadır. KHO’dan mezun olduktan sonra Kara Havacılık Okulundaki uçuş eğitimlerinde de başarılı olanlar Helikopter Pilotu olabilirler.