Tercih yaparsam Puanım Kırılır mı?

2012-ÖSYS'DE BİR YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMINA YERLEŞTİRİLEN ADAYLARIN OBP'LERİ HANGİ KATSAYILARLA ÇARPILACAKTIR?

OBP'lerin yerleştirme puanlarına katkısı, adayların bir önceki yılda bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olup olmamalarına göre farklı olacaktır.

2012-YGS/LYS sonucuna göre, kontenjansız açıköğretim programları hariç bir yükseköğretim programına merkezî yerleştirmeyle (Ek Yerleştirme dâhil) veya özel yetenek sınavıyla kayıt hakkı kazanmış adaylar, kayıt yaptırmamış veya kayıtlarını sildirmiş olsalar bile, 2013-YGS/LYS'lere girdikleri takdirde OBP'leri 0,06 ve kendi alanında ek puanlı bir programa yerleştirilirken ayrıca 0,03 katsayısıyla çarpılacaktır. 2012-ÖSYS'de kontenjanı bulunan açık öğretim programlarına yerleştirilen adayların, 2013-ÖSYS'de OBP'lerinin çarpılacağı katsayılar da yukarıda açıklanan şekilde olacaktır.2012 YGS/LYS puanı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş adaylardan, 31.12.2012 tarihine kadar ortaöğretim kurumlarından mezun olamadıkları için yerleştirildikleri yükseköğretim programına kayıtlarını yaptıramayan öğrencilerden, 2013 ÖSYS Aday Bilgisinde mezuniyet yılı “2013” olan adaylar ile öğrenim durumu “1 - Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında okumaktayım” veya “2 - Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında beklemeliyim” olan adayları 2012-ÖSYS’de yerleştirilmemiş adaylar gibi işlem göreceklerdir.
2012 YGS/LYS puanına göre bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, 2013-ÖSYS'de sınavsız geçişle bir yükseköğretim programına yerleştirilirken bu adayların OBP'lerinde herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.

2012-ÖSYS'de sınavsız geçiş ile bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2013-ÖSYS'de OBP'lerine uygulanacak katsayılarda herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.

DİKKAT!!!

Puan kırılma olayı HER TERCİH YAPAN öğrenci için YAPILMIYOR

Yanlış bir bilgi var tercih yaparsam puanım kırılır.

Hayır, kırılmaz.

Tercih yaparsın, kazanırsın gidersin veya gitmezsin o zaman kırılır.

Sebep de şu:

Arkadaşım madem gitmeyeceksin niye burayı yazıyorsun, kazanıyorsun da başkasının hakkını engelliyorsun diye kesilen bir ceza.

Zaten kazanamamışsan niye ceza yiyesin ki?

O da sadece kazandığın seneden sonraki sene geçerli, 2 sene sonra tekrar sınava girersen o ceza kalkıyor.

Soru?

Bunu da anlamam gitmeyeceğin yeri niye tercih ediyorsun öğrenci? 30 tercih hakkın var, yaz gideceğin yerleri, bitsin. Gitmeyeceğin yeri zaten kanamam mantı ile mi yazıyorsun? Ne gerek var?