Yaz Aylarında İngiltere’ye Eğitime Gelecek Öğrencilerimize Tavsiyeler-21- Burası biraz serince dir. Yaz ayları dinlemez, okyanustan esti mi hasta eder Allah muhafaza. Yani ona göre hazırlıklı gelin.

2- Türkiye’de derlerki, “İngiltere’nin güney sahilleri Türkiye’nin güneyi gibi”. Sakınola kanmayın. Londra neredeyse Moskovayla aynı paralelde. Oradan hesaplayın.  “Gulf Stream” ılık su akıntısı olmasa buzdan adaydı İngiltere.

3- Uçak biletlerinizi alırken dikkat edin. Londra’da beş tane havalimanı var, hangisine ineceğiniz, gideceğiniz yere göre değişebilir.  Aldığınız bilet ucuz olabilir ama havalimanından kalacağınız yere gitmenin maliyetide eklenince gereksiz para ödemiş olursunuz.


4- Havaalanından taksiye binmeyi hiç düşünmeyin. Uçak bileti parası ödersiniz. Şehir merkezine giden trenler ve otobüsler uygun fiyatlıdır. İlla da taksi istiyorum derseniz, bize haber verin, en az yarı fiyatına size taksi ayarlayalım. Yanlış anlaşılmasın, korsan değil, önceden rezerve edilen “mini cab” taksi.
 
5- İngiltere Avrupa birliğinde gözüksede Avrupayı pek umursamıyorlar. Mesela burda “Avro” geçmez. Paranızı Pound yani Sterlin olarak getirirseniz rahat edersiniz.

6- Gelmeden önce İngiltereyle ilgili minik bir google araştırması işe yarayabilir.

7- Geldiğinizde hedefleriniz arasında kültür ve yaşamı tanımak da olursa İngilizce öğrenmenin yanında daha farklı tecrübelerde kazanarak geri dönmüş olursunuz. Başına “Nasıl?” sorusunu koyduğunuz şu başlıklar bizce önemli;
-      Yaşam şekilleri,
-      Trafik düzeni,
-      Alış-veriş mantığı,
-      Ticari hayat,
-      Diğer vatandaşlarla ve turistlerle iletişim,
-      Sağlık - sosyal güvenlik ve eğitim sistemi….

8- Bir dili öğrenmenin birinci yolu onu anlayabilmektir. Şimdiden bir şeyler izleyin, dinleyin. Kulağınız açılsın.

9- Gelmeden gramer bilgilerinizi kısadan bi tekrar edin.

10- Günlük hayatta ihtiyacınız olabilecek bazı standart cümleler olacak. Onları şimdiden öğrenirseniz geldiğinizde hayata hızlı adapte olursunuz. 15-20 cümleyi geçmez.
Ayrıca buraya geldiğinizde yeni tanışacağınız yabancı arkadaşlarınıza kendinizi tanıtabilmek için hazırlık yapın. Standart kendini tanıtma cümlelerini ezberleyin. Kolay iletişim kurarsınız ve özgüveniniz yerine gelir.

11-  Çok iyi ingilizce bildiğini düşünenler bile ilk günler zorlanabilir. Konuşmalar hızlı gelebilir. Merak etmeyin bir iki haftaya alışacaksınız. Tabi önceden bol bol film ve dizi izlemenin faydası da olacak.

12- İlk haftalar ortama alışıncaya kadar normalin üzerinde para harcayabilirsiniz. İlk günler okulunuzun ve evinizin çevresinde yarımşar saatlik bir keşif turu işe yarayabilir. Nerede ucuz market, café vb. yer var,öğrenmiş olursunuz.

Şimdilik bu kadar,
Keyifli ve verimli bir eğitim gecirmeniz temennisiyle...

Londra Kariyer Akademi

Not: Daha önce mail atılan yazının birinci kısmına www.londrakariyer.com adresinden ulaşılabilir.
…….
Sorularınız olursa bize yazabilirsiniz.
info@londrakariyer.com