Yaz Aylarında İngiltere’ye Eğitime Gelecek Öğrencilerimize Tavsiyeler


1 - Genellikle Mayıs-Haziran aylarında İngiltere’ye yoğun bir talep olur. Bu sebeple vize işlemlerinize en geç Mart ayında başlamanızı tavsiye ederiz.
2 - Eğer Tier 4 gibi önceden hesabınızda para bulunması gereken, belli sınavlardan belli derecelerin alınması gerektiği bir vize türüyse başvuracağınız, şimdiden süreci başlatsanız iyi edersiniz.
3 - Konaklama da her zaman önce iyi yerler kapılır doğal olarak. Eğer gecikirseniz size kötü evler, uzak İngiliz aile yanı imkanları kalabilir. Vizeniz sonuçlanır sonuçlanmaz ev için depozit ödemenizi tavsiye ederiz.4 - Eğer hiç İngilizce bilmiyorsanız, mutlaka bir kaç ay İngilizce kursuna gidin. Hem bu vize alma sürecine de olumlu yansıyacaktır.
5 - İngiltere’yi bilmeyen, ofiste oturdukları yerde size danışmanlık yapmaya çalışan pazarlama elemanlarından sakının. Unutmayın, onların hedefi en yüksek fiyatlı okulu size satıp prim kazanmak. Her zaman en yüksek fiyatlı okul en kaliteli olan değildir.
6 - Şu klişe sözlere kulağınızı tıkayın;
“Londra’da çok yabancı varmış, İngilizce konuşulmuyormuş!”
“2 Ay tamamıyla bir ingiliz ortamında kal, şakır şakır İngilizce konuşursun!”
“Mutlaka İngiliz aile yanında kal, akşamları bol bol İngilizce konuşursun!”
“Iphone 5, Londra’da çok ucuzmuş, birer tane bize de alır mısın!”
“Hergün yağmur yağan bi ülke, insanları da çok soğukmuş!”
“Fastfood larda bol iş var, hem çalışır hem dil okuluna gidersin!”
“vs…

7 - Özellikle son 5 yılda İngiltere’de yaşamamış birisinden tavsiye almayın. Çok şey değişti çünkü. Vize, yaşam, ekonomi, kurallar vs… Hele hele İngiltere’ye turist olarak gelmişlerden öğrenci vizesi tavsiyesi kesinlikle almayın.
8 - Hedeflerinizi şimdiden belirleyin. Ne tür bir İngilizce öğrenmek istiyorsunuz? Ona göre tavsiye isteyin.
9 - Yurt dışı eğitimi pahalı bir eğitim. Dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin üç aşağı beş yukarı aynı. Siz en iyi ülkeye gidin, bir işe yarasın.
10 - Türk öğrencinin olmadığı bir yer hayal etmeyin. Orası hepimizin Ütopyası:)
11 - İngilizceyi kimse size öğretmeyecek, siz İngilizcenin konuşulduğu bir dünyaya geleceksiniz ve girişkenliğinizle İngilizce öğreneceksiniz. Kendinizi şimdiden ona göre motive edin.
12 - Kısa süreli eğitim, eğer temel ingilizceniz çok iyiyse işe yarar. Bu sebeple eğitim sürenizi olabildiğince uzun planlayın.
13- Ve başka sorularınız olursa lütfen bize yazın…. info@londrakariyer.com

Ahmet Ferruh Öncü