Bir sorum var: Alan Dışı Çalışan Öğretmenler

Konu alan dışı atamalar değil.

MEB bazen yakın bölüm olduğunu düşündüğü meslekleri bir biri yerine atıyor. Buna alıştık.

Gerçi 2012-2 atamalarında yapmadı ama örnek olarak rehber öğretmen yerine felsefe ya da sosyoloji mezunlarını atamak gibi.

Bir zamanlar da sınıf öğretmeni yerine ziraat mezunlarını atamışlardı, o günler geçti gibi görünse de.Öğretmenlerin eğitimi almadığı derslere girdikleri durumlar çok oluyor.

Yan dal gibi değil, fen-tek öğretmeninin din, resim, müzik, tarih; mobilya meslek öğretmenin gıda, işletme gibi derslere girmesi gibi.

Ücretli öğretmenlerin durumu ayrı ona hiç değinmiyorum bile.

Bakan açıklama yapıyor öğretmene ihtiyacımız yok, elimizde norm kadro fazlası öğretmenler var.

Var da, bu ne?

Mobilya öğretmeni gıda bölümünde ne eğitimi verecek?

Fen-tek öğretmenin Allah inancı yoksa din dersinde ne verecek?

Belki öğretmen fazlası var ama belli ki alan bazlı eksiklikler var.

O zaman ne yapacaksın.

1- İl Milli Eğitim Müdürlükleri işleri fazlalaştırıyor, öğretmen ve yönetim açısından fazlalık haline gelmiş durumlar. İl MEM'leri denetim ve temsil makamı olarak durabilir.

2- İl MEM'lerden alınan yetkiler İlçe MEME'lere devredilerek yerinden yönetim kolaylaştırılır. İstanbul'da bulunmalarına rağmen Esenyurt-Beşiktaş-Kadıköy-Kartal ilçelerinin ihtiyaçları çok farklı farklı olabiliyor ki okulların zorunlu hizmet durumları bile farklı uçlarda

3- Öğretmen kadroları okullara değil ilçe MEM'lere yapılır, norm kadro eksik-fazla durumları anında çözülür.

Okullar başladığı halde, izinli, raporlu, atama-yer değiştirme bekleyen öğretmenler olmaz.

Öğretmenler arasındaki lise, Anadolu lisesi, meslek lisesi öğretmeni farkları da kalmış olur.

4- Hala kadronda bir branştan eksik öğretmen varsa ve elinde farklı, yakın branşlardan öğretmenler varsa onlara da 'git bu ders gir' demezsin önce uygun eğitimi almasını sağlarsın sonra derse sokarsın.

Mobilya öğretmeni derse girip 'öğrenci ben gıda bilmiyorum size de bir şey anlatamam' demez böylece.

Belki resim öğretmeni bu eğitimler sonucunda 'müzik' ve 'spor' eğitimlerini tamamlayarak bu 3 derse de girebilir. Ama bu noktada da öğretmen için haftalık geçmemesi gereken ders saati sınırı var ki, kalkmalı.

Hem öğretmen eksiğin var hem de olan öğretmene de bu kadar derse girebilirsin daha da derse giremezsin diyorsun. Onun gireceği derse daha az ama konu hakkındaki bilgi becerisi daha az olan öğretmeni hatta sözleşmeli ve hatta ücretli öğretmeni derse sokuyorsun.

PEK mantıklı değil.