Tercihlerde Dikkat : Kısa ve Önemli Notlar 3Tercihlerden 1 ay önce MEB YÖK atanamayan öğretmen çok dedi. Eğitim fakültesi kontenjanları azaltıldı ve İÖ'ler kaldırıldı. Fen-ed formasyon açılmayacak dedi!


Fen edebiyat bölümü tercih edenlere öğretmenlik yolu açık mı? YÖK başkanı öyle demiş sanırım. Evet YÖK başkanı açıklama yaptı. Ama risk yok mu, yine var. Ben olsam Formasyonu olan bölümleri seçerdim.Fakülte ile 4 yıllık yüksekokul arasında fark yok. İmza yetkisi, yüksek lisans vs haklar aynı. Tek fark isimleri. O kadar.


Mühendislik Fakültesi ile Teknoloji Fakültesi MTOK kontenjanları arasında fark yok. İmza yetkisi, yüksek lisans vs haklar aynı. Tek fark meslek liselerine pozitif ayrımcılık. O kadar.


Hocam az önce ölü tercih diye bir şey duydum tercihlerimizi isteğimize göre değil de sıralamalara göre mi yapacağız. 
Böyle bir şey yok. Kendi puan aralığınızda tercihlerinizi 2011 sırası ne olursa olsun istek sırasına göre yapacaksınız!


Tablo3 de YGS puanı kısmında var bu bölümü biz Anadolu liseleri tercih edersek meslek liselerine ek puan mı var yine ?


Tablo3a daki 2 yıllıklar ya sınavsız geçişle /ve öncelik esasına göre en son OBP ile meslek liseli aynı alandan ya da diğerleri+için açık kalırsa YGS puanı ile (herkes için 0,12 li AOBP'li) alacak. 2 yıllıklarda ek puan vs yok. ek puan tablo4 teki 4 yıllık+YGS bl de kendi alanındaki meslek liseliler için var.


Merhaba hocam arkadaşım meslek lisesi çıkışlı tercih yapsa ve bir yer gelse seneye gireceği YGS'den puanı kesilir mi ?
Sınavsız geçişle kendi alnına girerse kırılmaz diğer tüm durumlarda (AÖF kontenjansız hariç) kırılır.


Ayrıca bir önceki sene bir yere yerleşen (okula kayıt olsa da olmasa da ) puanı kırılır ancak!


Kırılan YGS puanı değildir. YGS puanınıza kimse bir şey yapamaz. Kırılan YGS puanına eklenen okuldan gelen AOBP puanıdır. Normalde AOBP eklenirken 0.12 ile çarpılıp eklenir. Kırılan AOBP'de 0.06 ile çarpılıp eklenir. Yani yarı yarıya puan kaybı olur. Bu kadar.


Dikkat tercih edenin puanı kesilmez.


Yerleşenin puanı kesilir.


Tercih edin korkmayın. Ancak gitmeyeceğiniz yeri okumayacağınız bölümü tercih etmeyin.