Türk Eğitim Sistemi İçin Öneriler : Okul İsimleri

Ülkemizdeki okul isimlerini çok ilginç buluyorum.

Sadece İstanbul'da "Süleyman Demirel" isimli bir çok okul var (aslında sayıp buraya yazacaktım ama istanbul.meb.gov.tr çalışmadığı için yazamadım), tüm Türkiye'de kaç tane var acaba (OGEM sayfasından buna da bakacaktım ancak www.meb.gov.tr de çalışmıyor an itibarı ile)? (15.07.2012 12.00-20.00 saatleri arasında yazdım bu yazıyı, yani 8 saattir yok daha da bakamam. Merak eden siteler açılırsa bakar.)


Bir de aynı isimli Isparta'da üniversite var.

Yanlış anlaşılmasın eski cumhurbaşkanımıza bir garezim yok, geçtiğimiz sene okul çalışmaları yaparken onun adıyla fark ettiğim bir sıkıntı olduğu için onu örnek verdim. Ki siyasilerin isimlerini okullara vermek yeni ne de eski bir olay.

Ki benin garezim yok ama bir zamanlar ülkendeki mahalle ve okulların azımsanmayacak kadarının adı Kenan Evren di. Artık devir değişti insanlar adını duymak istemiyor.

Siyasilerin isimleri okullara, mahallelere verilebilinir, bir sakıncası yok ama bir yolu yöntemi, kanunu olmalı. 

2012 de ismi üniversiteye verilmemiş siyasi kalmadı gibi bir şey.

Bu noktada, eski okulların isimlerini siyasilerin isimleri ile değiştirmek yerine okulları bölselerdi ve eski yeni isim aynı anda yaşasaydı çok daha mantıklı olurdu bence.

Örneğin Zonguldak Karaelmas Üniversitesi, Bülent Ecevit Üniversitesi oldu. Karaelmeas bölünseydi, Zonguldak'ın iki üniversitesi olsaydı daha iyi olmaz mıydı?

Üniversite'ye siyasilerin isimlerinin verilmesiyle ilgili bir yasa çıkarıla bilinir. Örneğin başbakan ve cumhurbaşkanlarının isimlerini yaşatmayla ilgili bir kanun çıkarıla bilinir bu çerçevede isimler konula bilinir.

Konu dışı ama isim konusuna gelmişken değinmeden geçemeyeceğim; mahalle isimleri. Benim ikamet ettiğim "Talatpaşa Mahallesi"nden İstanbul'da (İstanbul için 2 tane varmış link) ve Türkiye'de kaç tane var acaba? Talat Paşa ile alıp veremediğim bir şey yok ama tüm ülkede bin tane aynı isimli mahalleye de gerek yok bence. Bir mahalleye Talat Paşa'nın adı verilince o daha iyi tanınmıyor. Sorun bakalım bizim mahalleye kaç kişi tanıyor Paşa'yı!

Okul isimlerine dönersek.

İstanbul 50.yıl, 75.yıl isimleri ile dolu. Bu isimleri verelim. Cumhuriyetin dönüm noktalarını kutlayayım. Ancak anlamsızlaşatıracak kadar abartmayalım.

Şimdi bir de okul yaptırıp okula isim vermek var bir de.

Tamam zenginlerimiz okul yapsın, devlete versin ama sadece bu kadarla kalacak ise okula ismi verilmesin efendim. Okula bu okul "X kişisi tarafından yaptırılmıştır" yazılsın.

Ancak o kişi bir vakıf ya da okula yardım derneği kurarsa ve yıllık okula bir bütçe ayırırsa okula ismi verilsin derim. Belki o zaman yardım severler azalır artık okul yaptırmaz denilebilinir. Aynı fikirde değilim bir çoğu yardım amaçlı görülse de bu okulların giderlerini vergiden düşüldüğü malum. Yani yaptırmaya devam edeceklerdir.

Sonuç olarak okullara isim verilmesi belli bir standarta bağlanmalı. 40 tane aynı isim kullanacak kadar kısır bir millet değiliz; tarihi isimlerin, şehitlerimizin, devlet adamlarımızın isimlerini kullansak binlerce okul daha yaptırsak bu isimler bitmez.