Türk Eğitim Sistemi İçin Öneriler : KPSS

KPSS ve Kamu için personel seçimi yöntemleri


Anlıyorum çok fazla mezun var ve hepsine yetecek kadro yok, hem öğretmenlik için hem de diğer kadrolar için. Ancak bu kadroları doldurmak için yapılan yöntem, KPSS, yanlış.

MEB bakanı yeni açıklama yaptı "KPSS'de branşlara göre sınav yapacağız" ancak bu yine de doğru bir yol değil. Çünkü yine Genel Kültür - Genel Yetenek Sınavı ile Eğitim Bilimleri sınavı olacak üstüne bir de branş sınavı olacak.

Ki o sınavda yine bilgi, beceri yetenek değil sınava hazırlanma ve teknikler savaşacak. Eninde sonunda test olacak. Ölçme değerlendirme açısından bakarsak. Sadece Genel Kültür-Genel Yetenek sadece Eğitim Bilimleri sadece Branş Sınavı da yapsanız hepsini de aynı anda yapsanız kazananlar aynı kişi olacak.

Çözüm sınavla personel almakta değil.

Sınavla okula öğrenci alabilirsin ancak işe değil.

Çünkü 1921-24-61 anayasasını, UNESCO, IMF, Dünya Bankası başkanını, Cumhurbaşkanını 20 millet vekilinin aday gösterdiği bilmek vs beni iyi bir rehber öğretmen yapmaz.

Çözüm LİYAKAT tespiti ile işe yerleştirme ve yükseltmede. Bunun için bağımsız bir LİYAKAT KURULU kurulmalı, Yüksek Seçim Kurulu gibi.

ÖSYM'nin görevi işe adam almak değil, adı üzerinde ölçme değerlendirme merkezi, gerçi yerleştirme de var adında. Ancak işe yerleştirme bunlardan biri olmamalı. ÖSYM ile ilgili bir öneri ayrıca yazmayı planlıyorum.

İşe yerleştirme bir ULUSAL LİYAKAT KURUMU ile yapılmalı.

---
Bir de öğretmenlerin hizmet süreleri ve emeklilik durumları var. Şimdiye kadar gözlemlerin sonucu şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki 65 yaş öğretmenlik için geç bir yaş. Bir kaç meslekte olduğu meslekte olduğu gibi emekliği yaşı öğretmenlikte de indirilmeli.

Çünkü, eğer araştırma, ölçme değerlendirme yaparsanız göreceksiniz ki; 50 yaş üstü öğretmenlerde mesleki yorgunluk ve bıtkınlık oluyor. Ayrıca yeni teknoloji ve eğitim modellerine uyum konusunda geride kalıyorlar. Ki tespitlerin doğrultusunda şunu söyleyebilirim 20-25 yılda bir eğitim modellerinde yeni yöntem ve modeller çıkıyor.

Ayrıca teknoloji konusu var bir de neredeyse her yıl yeni bir teknoloji çıkıyor ve bu 3-5 sene içinde eğitime uyarlı hale getiriliyor. Şu anda her şeyin sanal alemde yapıldığı bir zamandayız ama hala bir mail adresi olmayan olsa nasıl gireceğini bilmeyen, genelde google'de arama yaparak giriyorlar, girseler de bir dosya ekleyip gönderemeyen çalışanların olması çok üzücü.

50 yaş üstü yine MEB'de çalışmaya devam edebilirler ancak derse girmeleri pek uygun gelmiyor.