Türk Eğitim Sistemi İçin Öneriler : Üniversitelerde Bütünleme, Yaz okulu, Ders Geçme ve Not Sistemi

Üniversitelerde Bütünleme, Yaz okulu, Ders Geçme ve Not Sistemi 

Öncelikle "bütünleme"nin tüm üniversiteler için standart olmasını faydalı buluyorum. Yaz okulu tercih meselesi olarak devam edebilir. Yaz okulu hem okulu erken bitirmek isteyen çalışkan öğrenci için hem de yıl içinde yoğun çalışma temposuna dayanamayan öğrenciler için bir çıkış kapısıdır. Ayrıca Anadolu'da üniversiteler sayesinde şehirler kışın dolu iken yazın boşalabiliyor  yaz okulu sayesinde şehirler kış kadar olmasa da yazın da hareketli olabiliyor.

Ancak bu noktada not ve geçme sistemleri hakkında YÖK'ün bir standartizasyona gitmesi gerektiğini düşünüyorum. YÖK her yiğidin yoğurt yemesi ayrıdır karışmayız diyebilir. Ancak bu ayrılık mezun öğrenciler arasında sıkıntılar yaratabiliyor. Ayrıca öğrenciler arasında kolay okul zor okul ayrımına neden olabiliyor. Bir de vakıf okulları açısından para için zayıf veriyorlar, okulu uzattırıyorlar vb gibi söylemlerin çıkmasına neden olabiliyor. Bir de yatay geçiş durumlarında not farklılıkları uyum sorunları doğurabiliyor. 

Bu gibi durumların olmaması için ülkenin tüm üniversitelerinde uygulanabilir bir not ve ders geçme sistemi olması gerektiğine inanıyorum.