Türk Eğitim Sistemi İçin Öneriler : Genel

Hazır YÖK, ÖSYM ve MEB sistemleri üzerinde değişim ve geliştirme çabaları varken ve de YÖK başkanı Çetinsaya öğrencilerden aldığı geri bildirimler sonucunda çeşitli değişikler yapmaya başladıysa ben de dilimizin döndüğü, bilgimizin yetti derecede eğitim-öğretim hakkında geliştirilmesinin ve değiştirilmesinin gerekli olduğuna inandığım noktaları belirtmek istiyorum.

Eğitimde hem yüksek yönetimin hem diğer kademelerdeki yöneticilerin hem de kurumların internet üzerinden iletişimde aktif olmaları gerektiğine inanıyorum. Blogum üzerinden doğru bilgileri okuyucularıma ulaştırmaya çalışıyorum ancak hala eğitim mitleri, hurafeleri ortalığı kasıp kavuruyor. Eğitim gibi bir konuda yanlış bilgi nesillerin yok olmasına neden olabilir. Doğru bilgi için yönetici ve kurumlarımızı daha aktif olmaya çağırıyorum. Kurumsal twitter, facebook hesapları ile kurumsal bloglar bu işi çözeceklerdir. 
Bu konuda Cumhurbaşkanı, Başbakan, bazı siyasiler ve bizim için önemli olan YÖK, Çetinsaya, bazı üniversite ve MEB okulları, İstanbul MEM bu alanı aktif kullansalar da bir çoğu hesabı 2009 da açmış "merhaba" demiş 2012'ye kadar başka kelam etmemiş.

Eğitimde değişim ve gelişim kaçınılmazdır. 

Bizim gibi yeni gelişen ve çağı yakalamaya çalışan ülkelerde bu çok hızlı olur. Ancak biz değişim yaparken kararı "bugün" alıyoruz ve "dün" uygulamaya başlıyoruz. Köklü değişiklikler yapılırken eğitim kademeleri, alt yapı vb durumlar göze alınarak yapılacak değişikliklerin karanın "bugün" alınsa bile uygulamanın en az "3-4 yıl sonrasına" bırakılmasının yararlı olacağına inanıyorum. Bu sayede hem uygulanacak kararlar ve modelleri deneme şansına sahip oluruz hem de arada zarar gören öğrencilerimiz olmaz.

4+4+4 ün alt yapı ve diğer koşullar sağlandığı takdirde yararlı olabileceğine inanıyorum. Ancak keşke uygulamanın gelişmesi ve sınırlılıklarının hesaplanması için biraz zamana yayılsaydı ve 3 yıl sonra uygulamaya konulsaydı.

AOBP'nin yararlı buluyorum anacak bir yıl boyunca buna hazırlanmış öğrencilere birden AOBP kaltı demek çok da doğru bir yaklaşım değil. Ayrıca Eski OBP yeterli ve doğru bir hesaplama yöntemiyken Yeni OBP hesaplama yönteminin mantığını ölçme ve değerlendirme ile istatistik açısından kavrayabilmiş değilim.

Gerçi bu durum mahkemeden döndü ve geçici bir madde ile düzenlendi ama hala net bir açıklamanın olmaması sıkıntı. İlerleyen yıllarda böyle sıkıntılar olması için planlı programlı değişiklikler ve adımlar hazırlanmalı.


Türk Eğitim Sistemi İçin Öneriler serisini buradan takip edebilirsiniz.