Tercihlerde Dikkat : Tercih Programı ve Önemli Noktalar

Bu linkten hazırladığımız tercih programına ulaşabilirsiniz. Kurmanıza gerek yoktur MS Excel kurulu olması yeterlidir.

Tercih programının kısaca özellikleri.

Tablo 3A'dan 2 yıllık ön lisans programlarına ulaşabilirsiniz.

Bu tablonun özelliği meslek liselerinin sınavsız geçiş haklarının olduğu bölümlerdir. Meslek liseleri sınavsız geçiş bölümlerini ÖSYS kılavuzunun son sayfalarında olan Tablo6'lardan öğrenebilirler.

Bu tablo sınavsız geçiş ve YGS ile öğrenci alır.


İlgili kılavuz burada 2012-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu (16 Temmuz 2012) ancak AOBP değişikliğinden dolayı kılavuz yenilecek yinede tablo6 ve diğer kısımlarda değişiklik olmayacağı için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Tablo 3B'de ise yine ön lisans bölümleri var fakat burada sınavsız geçiş yok. Puanı yüksek olan kazanır. Bu tabloda bölümlerin yanında UOÖLP yazan yerler göreceksiniz. Bu yurt dışı denkliği olan bölümleri göstermektedir. En az bir sene yurt dışında eğitim alırlar ve bir sene yabancı dil hazırlık programları vardır. Ayrıca bu programlar devlet üniversitesinde olsalar bile neredeyse bir vakıf üniversitesi kadar ücreti vardır. Özel koşullar ve açıklamalarını mutlaka okuyun.

 Bu tablo sadece YGS ile öğrenci alır.

Tablo 4 ise malumunuz 4 yıllık daha daha uzun süre eğitim veren lisans programlarını gösterir.
Tercih programından görüntü.
Bu tablo YGS ve LYS puanları ile öğrenci alır.

Program sayesinde 
devlet-vakıf-kktc-yurtdışı,
şehir,
üniversite,
fakülte-yüksekokul,
bölüm,
burs durumu,
eğitim dili,
puan,
başarı sırası,
kontenjan gibi bilgilere ulaşabilir, bunlara göre sıralama yapabilir, istediklerini seçer ya da istemediklerini silerek kendi listenizi oluşturabilirsiniz.

Ayrıca Açıköğretim ve Uzaktan Eğitim'ler için farklı sekmeler oluşturdum ki sadece bu bölümleri seçmek isteyenler diğerleri arasında kaybolmasınlar.

 Bir de tablo5 var ancak o tercih robotunda yok ÖSYS kılavuzundan bakmanız lazım. 

Çünkü tablo5 özel yetenek sınavları ile öğrenci alan lisans bölümlerini göstermektedir. 

Tablo5'deki bölümleri tercih listenizde göstermeniz gerekmiyor, oradaki bölümler için üniversitelere elden başvurmanız gerekiyor. 

Özel yetenek ile üniversiteye girmek istiyorsanız tablo5i inceleyin ve üniversitenin sitesini mutlaka takip edin. Sınav tarihlerini kaçırmayın.