Tercihlerde Dikkat : Soru-Cevap


Tercih kılavuzu olarak neyi kullanacağız?  Yeni kılavuz ne zaman açıklanacak? 

16 Temmuz'da yayınlanan kılavuz OBP hesaplamasına uygun olarak hazırlandıktan sonra AOBP'nin uygulanacağı bilgisi üzerine ÖSYM kılavuzu güncelleyeceği bilgisini verdi. Kılavuzdaki taban puanları ve başarı sıralamaları zaten 2011 yılı yerleştirmeleri baz alınarak yapıldığı için yeni kılavuz yayınlanana kadar 16 Temmuz kılavuzunu bilgi edinmek için kullanabilirsiniz.

Ama tercihlerinizi tamamlamadan önce güncellenmiş kılavuzu da gözden geçirmelisiniz.AOBP nedir? En yüksek AOBP kaçtır?  Bu sene geçen seneki AOBP puanımdan düşük geldi, neden?


AOBP, ağırlıklı okul başarı puanınızdır. Her sene, sizinle beraber okulunuzdan sınava giren öğrencilerin YGS başarısı da dikkate alınarak belirlenir. Geçen sene 75 üzerinden hesaplanan AOBP, bu sene 60 üzerinden hesaplanmıştır. AOBP puanınızdaki düşüşün bir sebebi budur.

Tercih yaparken hangi puanımıza bakacağız?  Tercihlerde puan mı başarı sıralaması mı önemli?


Tercihleriniz Y-puanımızla yani Yerleştirme puanımızla alakalıdır. Ama puanlarda her sene oynamalar olabiliyor. Özellikle bu sene puanlar oldukça yanıltıcı olacaktır. Bu yüzden tercihlerimizi yaparken Yerleştirme puanı ile (Y-TM, T-TS ya da Y-MF gibi) belirlenmiş başarı sıralamalarını dikkate alın.

Puanlar bu sene geçtiğimiz seneye göre çok düşük ama başarı sıralamaları daha yüksek.

Puanlar neden düşük?  Puanım tutmuyorken başarı sıralamam tutuyorsa istediğim bölüme yerleşme ihtimalim var mı?


Puan hesaplaması geçen sene 0.15 katsayısıyla yapılırken bu sene 0.12 katsayısıyla yapıldığı için ve AOBP 75 üzerinden hesaplanırken bu sene 60 üzerinden hesaplandığı için puanlarda 15-20 hatta bazı başarı sıralamalarında 30-35 puan farklılık var. Bu yüzden bu sene tercihlerde puanlar yanıltacaktır.

KESİNLİKLE BAŞARI SIRALAMASINI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURARAK TERCİH YAPIN.

Bu yüzden de, istediğiniz bölüme puanınız yetmiyor görünse de başarı sıralamanız yetiyorsa,o bölüme yerleşme ihtimaliniz vardır.