Tercihlerde Dikkat : OBP VE AOBP NASIL HESAPLANACAKTIR?


OBP VE AOBP NASIL HESAPLANACAKTIR?

Ortaöğretim Başarı Puanının nasıl hesaplanacağı ve bu puanın nasıl ağırlıklandırılacağı, 2012 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzunun "6.1. ORTAÖĞRETIM BAŞARI PUANI NASIL HESAPLANACAKTIR?" ve "6.2. YERLEŞTIRME PUANLARI HESAPLANIRKEN AOBP'LER BU PUANLARA NASIL KATILACAK VE EK PUANLAR NASIL HESAPLANACAKTIR?" başlıkları altında açıklanmıştır.

Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) ve Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanlarının (AOBP-SÖZ, AOBP-SAY ve AOBP-EA) hesaplanmasıyla ilgili teknik ayrıntıların yer aldığı Yönergeye ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr Internet adresinden erişilebilir.

2012-YERLEŞTIRME PUANLARI HESAPLANIRKEN ADAYLARIN AOBP'LERININ ÇARPILACAĞI KATSAYILAR NELERDIR?

Yerleştirme puanları hesaplanırken tüm adayların AOBP'leri 0,12 katsayısıyla çarpılacaktır. Bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olanların AOBP'leri, alanlarında bir yükseköğretim programına yerleştirilirken ayrıca 0,06 ile çarpılarak yerleştirme puanlarına eklenecektir. Bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerden mezun olanlara verilecek olan ek puanların hesaplanmasında kullanılacak OBP'ler ve bu puanların çarpılacağı katsayılar Tablo 2'de gösterilmiştir. Adayların, okul türü ve alanlarına göre AOBP'lerin hangi yükseköğretim programlarına yerleştirilirken ayrıca 0,06 ile çarpılarak yerleştirme puanlarına katılacağı Tablo 6A ve Tablo 6B.1'de yer almaktadır.

 2011-ÖSYS'DE BIR YÜKSEKÖĞRETIM PROGRAMINA YERLEŞTIRILEN ADAYLARIN AOBP'LERI HANGI KATSAYILARLA ÇARPILACAKTIR?

AOBP'lerin yerleştirmede kullanılan yerleştirme puanlarına katkısı, adayların bir önceki yılda bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olup olmamalarına göre farklı olacaktır. 2011-YGS/LYS sonucuna göre, kontenjansız açıköğretim programları hariç bir yükseköğretim programına merkezî yerleştirmeyle (Ek Yerleştirme dâhil) veya özel yetenek sınavıyla kayıt hakkı kazanmış adaylar, kayıt yaptırmamış veya kayıtlarını sildirmiş olsalar bile, 2012-YGS/LYS'lere girdikleri takdirde AOBP'leri 0,06 ve kendi alanında ek puanlı bir programa yerleştirilirken ayrıca 0,03 katsayısıyla çarpılacaktır. 2011-ÖSYS'de kontenjanı bulunan açıköğretim programlarına yerleştirilen adayların, 2012-ÖSYS'de AOBP'lerinin çarpılacağı katsayılar da yukarıda açıklanan şekilde olacaktır.

2011-YGS/LYS'ye girmiş ve 2011 YGS/LYS puanı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş adaylardan, 2010-2011 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarından mezun olamadıkları için yerleştirildikleri yükseköğretim programına kayıtlarını yaptıramayanlardan durumlarını resmî bir belge ile ÖSYM'ye bildirmiş olanlar, 2011-ÖSYS'de yerleştirilmemiş adaylar gibi işlem göreceklerdir. 2011 YGS/LYS puanına göre bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, 2012-ÖSYS'de sınavsız geçişle bir yükseköğretim programına yerleştirilirken bu adayların OBP'lerinde herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.

2011-ÖSYS'de sınavsız geçiş ile bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2012-ÖSYS'de AOBP'lerine uygulanacak katsayılarda herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.