Tercihlerde Dikkat : Kısa ve Önemli Notlar 1


Bazı üniversiteler tek bir yerleşkede olmayabilir. İl merkezi ve ana kampüs içi olması değil önemli olan verdikleri eğitim.


Bir yeri yazıp yazmama durumunu puan belirlemez. Yazma şansı değil hakkı var,  hiç bir engel yok. Gelmesi ise tamamen o programı seçecek diğer adaylara bağlı.


İstek sırası her sıranın önündedir. Yeter ki istemediğin bir bölüm listede yer almasın.Eskişehir tam bir öğrenci kentidir. Osmangazi de Anadolu'nun öz çocuğudur. Osmangazi'ye üvey evlat muamelesi yapmayın.


Vakıf üniversiteleri popüler hocaları transfer ediyor. Tercih edeceğin devlet üniversitesinde kimler kaldı bak bence.


Seni mutsuz edecek bir tane tercihin dahi altına imzanı atma. Neyse o olsun..


TM-TS her iki sınava da girip TS tercihi yapan bir aday sıralamada rakip ama tercihte rakip değildir.


Marmara mühendislikte tercih edilebilir bir üniversite.


MF'ciler bu yıl LYS-3'e girmişlerse genelde başarılıdırlar, TM tercihi yaparak zorlayabilirler ama TM'de MF öğrencisi çok az.


Endüstri mühendisleri hem mühendislik hem de işletmecilik nosyonunu alan mühendisler dir. Yönetici mühendisler.


Endüstri mühendisliğinde üniversite faktörü bir miktar önemlidir.


Hangisi seni mutlu eder?


Kılavuzda MEB destek sütunundaki kadarına MEB burs veriyor. Öğretmenlik yazacaklar dikkat etsin.


Vakıf üniversitelerinde kurulması en kolay fakülteler, iletişim, fen edebiyat İİBF'dir. Bu bile o üniversitenin hangi nitelikte olduğunu gösterir!


Yeni açılan bölümler, bazen bir şans, bazen de bir şanssızlıklar silsilesidir. Son yıllarda en çok tercih yığılmaları orada yaşanır.


Bölümü puansız ve sırasız gören çoğu aday hem buraları tercih eder. Muadil üniversitelerin aynı bölümüne bakın ona göre tercih listenize alın. Yeni bölüm demek çok düşük puanlı-sıralı olacak demek değildir. Yeni bir devlet üniversitesindeki bölüm eski devlet üniversitelerindeki aynı bölümün en düşük sıralısından daha düşük olamayacaktır.


 2012 kılavuzunda 16.974 program var, iyi araştırıp inceleyin.


Eğer fen edebiyat okuyacaksanız, araştırmaya bütçe ayırabilen ve akademik performansı yüksek olan üniversitelere öncelik verin.


İstanbul; sağlık, sosyal ve iktisadi bilimler üniversitesidir. Mühendisliğe kefil değilim.
Bir programın eğitim dilinin ingilizce olması işe girişte belki bir seçicilik unsurudur ama işte devam sizin yeteneklerinizle doğru orantılı.


SBF Ankara özel bir okuldur. Mülkiye'dir.
Yeniden hazırlanmak isteyenler! Bu seneden farklı neler yapabileceklerini mutlaka gözden geçirmelidir.


Bu sürprizlerin bol, barajı geçen adayın az olduğu yılda tercih yapmayanlar, ayaklarına kadar gelmiş büyük bir şansı itiyor diyebilirim.


Bu yıl şans çok, kontenjan çok, barajı geçen az ama GARANTİ YOK!


Bu yıl 420 bininci dahi olsam ben tercih yapardım.


Eğer normal yerleştirmede bir programa yerleştirilirseniz ek kontenjan hakkını kaybetmişsinizdir. Gitmeyeceğiniz yeri yazmayın.


Tercih yapmak seneye yerleşirken puanınızı hiç bir şekilde etkilemez. Ancak yerleşirseniz o zaman AOBP yada OBP katsayısı yarıya düşer!


Tercih yapmayayım yeniden hazırlanayım diye düşünenler! En çok istediklerinizi ihtimal dışı da olsa seçin.Kazanmazsanız o zaman düşünürsünüz


Normal yerleştirmeyi önemsemeyip ek yerleştirmede şansınız zorlayacaklar! Kurallar değişmez ise ek yerleştirme daha zor bir süreçtir!


Rehber öğretmeniniz ek kontenjanla şansını denersin diyorsa, hemen en kısa sürede o öğretmenin değerlendirmelerinden uzaklaşın.


Yorgun, bitkin, mat, hissiz, ilgisiz, bir an önce görüşme bitse de göndersem aceleciliğinde olan tercih danışmanına çok güvenmeyin!


Yüksek Okullarla, Meslek yüksek okulları arasındaki farkı bilmeyen rehber öğretmene hayatta selam vermeyin!


Tercih danışmanı olarak görev alan (meslektaşlarımı tenzih ederim) bazılarının ilk kez sizinle tercih yaptığını unutmayın!


Sadece liste verip sizinle tek kelime dahi konuşturmayan rehber öğretmenin verdiği listeye kuşkuyla bakın!