Tercih Hikayeleri : Ücretler

Hazır harçlar hakkında yazmışken tercih hikayelerine üniversite ücretlerinden başlayayım.

Not: Bu anlattıklarımda yalan, dolan, abartı yoktur; anlatılanlar ya benim ya da diğer danışman arkadaşlarımın başından geçmiş olaylardır. Bir nevi ağlanacak halimize gülüyoruz.Hikaye1- Bir vakıf okulunun tercih ofisinde benim başıma geldi.

Okumuş görmür geçirmiş emekli bir veli ve öğrencisi geldi. Öğrenci barajı zar zor aşmış bir kaç puanı hesaplanmış. Sonucu ile ilgili durumu açıkladım. Veli burslu okumak istediğini söyledi. Tabiki o puanlara bir üniversiteye burslu girmesi imkansız. Konuşmanın sonrası şöyle:

Veli- Hocam ne yani paramız yoksa okuyamacak mıyız şu ülkede?

TD- Elbette okuyabilisiniz ama siz de puan da yok

Veli- Barajı geçmiş ya!

TD- Bakın sizinle eğitimin sistemini tartışacak değilim ama kural şu. Puanın varsa ya çalışacaksın puanın olacak devlet okullarına gideceksin ya da vakıf üniversitelerinde burslu okuyacaksın. Puanın yoksa o zaman paran olacak vakıf okullarında ücretli okuyacaksın.

Veli- Ben biliyorum bu okulda ücretsiz okuyanlar var ama benim oğlum niye okuyamıyor onu anlamıyorum...

TD- Dünya bir toz bulutuydu!!!

Hikaye2- Bu da başka bir vakıf üniversitesinin tercih noktasında gerçekleşti.

Veli -Hocam şöyle bir durum var. Ben iş adamıyım, fabrikam var. Çocuk sınavı geçememiş. Ama ben inşaat mühendisliği okusun istiyorum. Okulunuzun parası neyse söyle iki katını vereyim kayıt yaptırayım.
 
TD- Şimdi şöyle ki diyerek durum açıklanır

Veli- Hocam uğraştırmayın beni, çocuk zaten derslere de gelmeyecek, fabrikada durup işi öğrenecek. Maksat diploma olsun.

Hoca- Afff Allahım afff…