2012 Üniversite Tercihleri

2012 Üniversite Tercihleri çok hararetli geçecek.

Çünkü, adı her ne kadar geçen seneki sınavla aynı olsa dahi bu yeni bir sınav.

Çünkü geçen sene alan içi - alan dışı farkı vardı, 0.12-0.15 katsayıları kullanılıyordu.


     Ancak şimdi alan farkı yok herkes 0.12 katsayı ile yerleşecek

Çünkü geçen sene AOBP kullanılıyordu, AOBP kaltı hatta OBP hesaplaması değişti. YÖK'ün son durum ile ilgili son açıklaması burada. Son diyorum çünkü uzun süre muallakta kaldı bu durum. ÖSYM'nin Kontenjanlar Kılavuzunda da değişiklik olabilir mi? Bilmiyorum. Ama YÖK'ün üstüne söz söylemeyecektir.

Bunların toplamında şunu rahatlıkla söyleyebilirim "bu geçen seneki sınav ile kesinlikle aynı değil" ve değişiklikler ufak değişiklik değil, köklü değişiklik.

Tercihler döneminde "iyi niyet ile" bir çok uzaman bu verileri baz alarak yordama yapmaya çalışacak. Hatta ÖSYM de böyle bir çalışmaya girişmiş diye duydum. Biri bir yordama yapacak ise ellerindeki o kadar veri ile  yapması gereken kurum ÖSYM'dir.

Ancak! hiç bir yordama gerçek bir veri vermeyecektir.

Ki ÖSYM bu yordama işini daha önce sınav puanları 300'den 500'e çıkardığı sene de yapmıştı ve pek de yüzlerinin akıyla çıkamamışlardı.

Yine öyle olacak gibi. Gerçi o sene yaptığımız yordama gerçeğe çok yakın çıkmıştı ancak yine de bir problem var.

Çünkü her sene tercih yapan kitle farklı bunu hesaplayamazsın.

Ve bu sene puan değişikliği dışında gerçekten büyük değişiklikler var.

Bu sene altın sene aslında.

Neden?

Kimse bir şey bilmiyor ve hesaplayamaz.

Bu yüzden öğrencilere önerim;

1- Aralığı geniş tutsunlar,

2- Yüksek yerleri yazmaktan korkmasınlar

3- Temkinli davranıp son 5 tercihini en son buraya giderim diyeceği yere kadar yazsın,

4- En sıkıntılı grup TS'ciler, çok temkinli bir liste hazırlamalılar, 2 yıllıkları es geçmesinler, TM puanı olanlar TM tercihini listeye koysunlar. 

Herkes alanlar arası tercih yapmaya çalışacaktır. Dolaysıyla bazı noktalarda şişme-boşalma olacak. Herkesin yöneleceği alanlardan uzak durmaya çalışmak en iyisi.

5- Vakıf üniversitelerinde korkmayın burslu bölümleri mutlaka yazın, korkmayın burslarınız kesilmez, kimsenin sizin bursunuzda gözü yok. Burs kesme koşulları ÖSYM başvuru kılavuzunda ve internet sitelerinde yazıyor açın okuyun, mümkünse okula gidip yetkililerle yüz yüze konuşun.

6- 2 yıllık ön lisans bölümlerine "çöp" muamelesi yapmayın, gerçekten sıkıntılı olan 4 yıllık lisans bölümlerinden ise 2 yıllık altın bölümler var onları tercih edin, mutlu olacaksınız.

7- Üniversite değil bölüm tercihi yapın, üniversite 4-5 yıl okuyacaksınız ancak okuduğunuz bölüm ömür boyu mesleğiniz olacak.

8- Bölüm tercihinden sonra üniversite tercihine yönelin, unutmayın seçtiğiniz üniversite sadece bir okul değil katılacağınız bir cemiyet. O cemiyetin güçlü ve geniş olması yararınızadır.

9- Medayadaki reklamlara kanmayın gidin adam gibi araştırın, bir ayakkabı almak için 10 mağaza gezip 120 ayakkabı deneyen insanlar geleceklerini seçerken çok daha dikkatli olmalılar.

10- Tanıtım ve reklamlarda dikkat edilecek en önemli nokta şöyle kampüsümüz böyle yurdumuz reklamlarından ise eğitime yönelik detaylara önem verin. Ev değil eğitim alıyorsunuz dikkat edin. 

9 Temmuz da yayınlanan kılavuz üzerinden hazırladığım süzgece buradan ulaşabilirsiniz.