Milli Güvenlik Kurulu'na (MGK) Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer de Katıldı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında toplandı. Toplantıya MGK üyesi olmayan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer de katıldı.

Çankaya Köşkü'ndeki şubat ayı olağan toplantısı saat 13.55'te başladı. Toplantıda iç ve dış gelişmeler değerlendiriliyor.

Toplantıya, MGK üyesi olmayan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in de bakanlığının faaliyetleri hakkında bilgi vermek üzere katıldığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Dinçer, MGK üyelerine 4+4+4 şeklindeki 12 yıllık eğitimi düzenleyen kanun teklifiyle ilgili bilgi verdi. Kanun teklifi 4 yıldan sonra açık eğitimi öngördüğü ve bu durumun da kız çocuklarının 4 yıldan sonra okuldan alınacağı endişesiyle eleştiri konusu olmuştu.

Bakan Dinçer, saat 15.20'de toplantıdan ayrıldı.

MGK TOPLANTISI SONA ERDİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında, Çankaya Köşkü'nde gerçekleşen şubat ayı olağan MGK toplantısı 5 saat sürdü.

MGK toplantısının ardından yayınlanan bildiride, terörle mücadelenin kararlılıkla devam edeceği belirtilerek, “Terörün istismar kaynaklarının kurutulması amacıyla yürütülen kapsamlı çabaların, demokrasiye, hukuk devleti ilkelerine ve evrensel değerlere bağlı olarak sürdürüleceği bir kere daha teyit edilmiştir” denildi. Bölücü terör örgütünün Irak'ın kuzeyindeki varlığının sona erdirilmesi için somut adımlar atılması gerektiği belirtildi.

Bildiride, “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki öğretmen açığı ele alınmış çocuklarımıza daha kaliteli eğitim sağlanması için gereken ihtiyaçlar değerlendirilmiştir” ifadesine yer verildi.

MGK ÖNCESİ TOPLANTI

Bu arada Başbakan Erdoğan, MGK toplantısı öncesi MGK üyesi bakanlarla biraraya geldi. Toplantıya MİT Müsteşarı Hakan Fidan da katıl