YÖK Başkanı Çetinsaya, araştırma görevlilerini atadı


Üniversitelerin öğretim üyesi ihtiyacını karşılamak için uygulanan Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı'na aralık ayında başvuran 29 bin 485 adaydan 764'ünün ataması, YÖK Başkanı Çetinsaya tarafından gerçekleştirildi -Çetinsaya: -''ÖYP, 2011 yılı içerisinde 3 bin kadro tahsis edilmiş bir program. Bunun boş kalan 768 kadrosu için aralık ayında bir süreç başlatıldı. Şimdi de o süreci tamamlıyoruz''

''2012 yılı için ise 4 bin kadro tahsisimiz var''

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, üniversitelerin öğretim üyesi ihtiyacını karşılamak için uygulanan Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı'na (ÖYP) aralık ayında başvuran 29 bin 485 adaydan 764'ünün atamasını elektronik ortamda gerçekleştirdi.

YÖK Genel Kurulu Toplantı Salonu'nda gerçekleşen yerleştirme işlemi, YÖK Başkanı Çetinsaya'nın ''Hayırlı, uğurlu olsun'' temennisinde bulunarak, bilgisayardaki ''ÖYP Atama Sistemi'' tuşuna basmasıyla başladı. ÖYP, 2011 yılı içerisinde 3 bin kadro tahsis edilmiş bir program. Bunun boş kalan 768 kadrosu için Aralık ayında bir süreç başlatıldı. Şimdi de o süreci tamamlıyoruz. 2012 yılı için ise 4 bin kadro tahsisimiz var'' diye konuştu. Bunun büyük bir yarış olduğunu ifade eden Çetinsaya, ''29 bin 485 kişi başvurdu, 764 kişi şuandaki seçimle yerleştirildi'' dedi.

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek de atama işlemine ilişkin bilgi vererek, eş zamanlı olarak adayların sisteme girerek sonuçlarını görebildiklerini kaydetti. ''Üniversitelerin geleceğini ÖYP'de görüyoruz. Buraya başvurular tamamen beyan esasına dayanıyor'' diyen Şimşek, ÖYP puanının hesaplanmasında yüzde 50 ALES'in, yüzde 35'in mezuniyet not ortalaması, yüzde 15'in de yabancı dil bilgisinin etkili olduğunu anlattı.