ÜDS Soruları Çözüm Teknikleri

Üds sınav’ının ilk altı sorusu kelime bilgisini test eden sorulardan oluşur. Bu ilk altı soruyla ilgili teknik olarak yapılabilecek hiçbir şey yoktur. Üds Sınav’ına girenlerin daha önce akademik seviyede çok kelime bilmesi bu sorularda önem kazanır

GRAMER BİLGİSİ ÜDS Teknikleri ve Üds Taktikleri:
Uds Gramer soruları’nın çözümünde kesinlikle bilinmesi gereken çözüm teknikleri vardır. Bu tür uds soruları’nın çözümünde Time Clause denilen cümle yapılarını; tek boşluklu verilmiş bir sorunun hangi zaman olması gerektiğini; iki boşluk verilmiş ama Time Clause olmayan bir cümlenin cevaplandırılmasında bu cümleye hangi yöntemle yaklaşılması ve cevap verilmesi gerektiği; It’s time ………….. veya this is the first time…………veya this is the best……………….. gibi kalıp biçiminde verilen cümlelerin cevabının seçiminde neler yapılması gerektiği; bazı kalıp cümlelere ikinci bir şahıs girdiğinde o cümlenin yapısının nasıl değiştiği ve cevabın ne olması gerektiği tüm bunlar bilinmesi gereken teknikleri içerir. Elbette ki teknik ve üds taktikleri dediğimiz şey gökten zembille inen hiç kimsenin bilmediği bir şey değildir . Bunlar gramerle ilgili bilgilerin iyi bilinmesi ve kullanılması öğretilen olgulardır.

CLOZE TEST ÜDS Teknikleri ve Üds Taktikleri:
Üds Sınavı’na son yıllarda eklenilen bu soru türünde de yukarıda bahsedilen Uds çözüm teknikleri’nin geçerliliği elbette vardır. Eğer bir ismin nasıl ve ne şekilde ilgeç zamirleri ile tanımlandığı biliniyorsa isimden sonra bırakılan boşluğa neyin geleceği hatta bu gelecek olan ifadenin kısaltılmış şekli bile kolaylıkla seçeneklerden bulanabilir. Bu Cloze Test denilen sınav türünün sadece bir tanesidir Bunun gibi öğrenilen teknikler’le özellikle GRAMER uds soruları’nda sadece seçeneklere bakarak soru hiç dikkate alınmadan doğru cevabı bulmak kolaydır.

CÜMLE TAMAMLAMA ÜDS Teknikleri ve Üds Taktikleri:
Üds Cümle tamamlama teknikleri de büyük bir oranda gramer bilgisi ile ilgili bir konudur. Tamamlanması gereken cümlenin yani bize soru bazında verilen cümlenin zamanı (tense), şimdiki zaman (present form) yada geçmiş zaman (past form) şeklinde olması, cümlenin bağlaçlı olup olmaması..vs gibi faktörler bu bölümdeki soruları’n çözümünde büyük rol oynar.

İNGİLİZCE – TÜRKÇE ÇEVİRİ ÜDS Teknikleri ve Üds Taktikleri :
Bu bölümdeki soruları’n çözümünde verilen cümlenin yüklemi , yüklemin etken yada edilgen bir cümleye ait olması , verilen cümle içerisindeki küçücük bir ayrıntı veren kelime yada ifadenin aranılan cümlede var olup olmaması çeviri cümlelerinin yapılmasında önemli rol oynar . Genelde herkes tarafından yapılabilen bu bölümle ilgili başka bir şey söyleme gereği yok.

TÜRKÇE – İNGİLİZCE ÇEVİRİ ÜDS Teknikleri ve Üds Taktikleri:
Çeviri cümlelerinin çözümü için söylenecek tek şey İngilizce-Türkçe çeviri cümlelerinde yukarıda anlatılanların aynısını yapmak bu konuda ki en akılcı yol olmalı.

PARAGRAF TAMAMLAMA ÜDS Teknikleri ve Üds Taktikleri :
Bu bölümdeki Üds soruları’nın çözümü için cümle tamamlamada kullanılan bilgilerin aynısı kullanabileceği gibi boşluğa gelecek olan cümlenin boşluktan önceki yada sonraki cümleye uygun olup olmadığını bilmek önemlidir.

BÜTÜNLÜĞÜ BOZAN CÜMLE ÜDS teknikleri ve Üds Taktikleri:
Bu aşamada verilen cümleler arasında hangi cümlenin diğer cümlelerle uyumsuz olduğunu anlamak için en ideal yöntem , verilen cümlelerde bahsedilen ana konunun ne olduğunu anlayabilecek kadar cümleleri okuyup anlamaktır. Bu bilgiden yoksun olanların verilen cümleler arasında özne ve nesne benzerliğine dikkat etmelerinde ( Üds püf noktaları ) yarar var.

KARŞILIKLI KONUŞMALAR ÜDS Teknikleri ve Üds Taktikleri:
Dialoque Üds Soruları’nın çözümünde tamamlanması için bırakılan boşluktan önceki cümlenin yapısı yani soru cümlesi olup olmaması……..vs gibi olgular boşluğa gelecek olan cümleyi veya ifadeyi bulmakta (Püf noktası ) çok etkendir.

ÜDS OKUMA PARÇALARI ÜDS Teknikleri ve Üds Taktikleri:
Uds sinav’ının temelini oluşturan ve sınav’ın gerçek amacının ne olduğunu en iyi anlatan sınav’a girenlerin en zorlandığı Uds sinav sorulari bu bölümde yer alır. Bu soruların çözümünde temel ilke çok sağlam bir gramer bilgisine ve akademik seviyede olabildiğince çok kelime bilgisine sahip olmaktır.

Sorulari’n çözüm teknikleri sorulan sorularla doğru orantılıdır. Ne tür bir soruda sorulan soru ile paragraftan ayrıntı ile ilgili bilgi istendiği ; ne tür bir soru ile paragrafın ana fikrinin sorulduğunu anlamak ve paragraflarda ana fikirlerin nerede yer aldığını bilmek çok önemlidir ve üds sınavı’nın püf noktaları’dır. Özellikle daha önceki ingilizce eğitimlerinde essay yazmış olanların bu teknikleri anlaması daha kolaydır.

Facebook'dan alıntıdır. (Aldığım yeri bulamadığım için refarans veremedim.)