Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksekokulu Kabul Esasları


Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksekokulu Balıkesir ilinde bulunmaktadır. Türk Silâhlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu sınıf ve miktarda astsubay yetiştiren parasız yatılı bir askerî yükseköğretim kurumudur. Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksekokulunda, İşletme Yönetimi, Elektrik, Elektronik Haberleşme Teknolojisi, Otomotiv Teknolojisi, İnşaat Teknolojisi, Yapı Tesisat Teknolojisi, Bilgisayar Teknolojisi, Mekatronik bilim programlarında iki yıl süreli ön lisans eğitimi verilmektedir.

Eğitim öğretim faaliyetleri süresince öğrencilerin ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmaktadır. Başarılı olan öğrenciler eğitim öğretim görmüş olduğu ilgili programın ön lisans diploması ile birlikte astsubay çavuş olarak mezun edilmekte ve sınıf okulu eğitimi sonrasında kura ile atamaları yapılmaktadır.

Astsubay Meslek Yüksekokulu mezunu astsubaylara; sağlık, lojman ve askerî sosyal tesislerden faydalanma, OYAK üyeliği gibi birçok sosyal imkân sağlanmaktadır. Onurlu bir geçmişe sahip, gelecek için ümit ve güven veren Türk Kara Kuvvetlerinde; geleceğini yakalamak isteyen gençlerimizi Astsubay Meslek Yüksekokuluna bekliyoruz.

BAŞVURU BIÇIMI VE SEÇIMI AŞAMALARINA ÇAĞRI ESASLARI

Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksekokulu aday adayı olmak isteyenler, 2012 yılı ÖSYS Aday Başvuru Formunun “Askerî okullara girme isteği” alanındaki kutucuğu işaretleyeceklerdir. Ancak bu işaretlemeyi yapmak ön kayıt için yeterli değildir. Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksekokuluna girmek isteyen adaylar, ayrıca aşağıdaki Internet adresinden 0 2Nisan- 25 Mayıs 2012 (Saat 17.00) tarihine kadar ön kayıt başvurusu yaparak başvurularını tamamlayacaklardır. Internet üzerinden başvuru yapmayan adaylar, ikinci seçim aşaması sınavlarına (Ön sağlık muayenesi, bedeni yeterlilik sınavı, mülakat) çağrılmayacaklardır.

Başvuruda bulunan adaylar mezun oldukları/olacakları okul öğrenim kolu, alan ve bölümleri dikkate alınarak teknik bölümler ve işletme yönetimi bölümü için YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 puan türlerinde aldıkları puanlardan en yüksek olanı esas alınarak sıralanacak ve alınması planlanan aday sayısına bağlı olarak her bilim programı için ayrı ayrı “Öğrenci Seçim Aşamalarına Çağrı Puanı” belirlenecektir.

Belirlenen taban puanları ve bu puanlardan daha yüksek puan alan adayların ikinci seçim aşaması sınavlarına çağrı ile ilgili hususlar ve çağrı tarihleri www.kkk.tsk.tr ve www.kho.edu.tr Internet adreslerinde yayımlanacaktır. (Ayrıca posta ile çağrı yapılmayacaktır.)

Sivil kaynaktan alınacak öğrenci kontenjanına ilave olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığına mensup lise mezunu uzman erbaşlardan da K.K.Astsubay Meslek Yüksekokuluna öğrenci alımı yapılacaktır. Uzman erbaş kaynağından alınacak öğrenciler diğer adaylarla aynı seçim sürecine (Diğer adayların yapacağı tüm işlemleri yapacaklardır) tabi olacaklardır. Ancak, söz konusu adayların başvuru şartları ve değerlendirme esaslarındaki faklılıklar, yayımlanacak kurum içi yazı ve 02 Nisan-25 Mayıs 2012 tarihleri arasında yayımlanacak başvuru kılavuzunda belirtilecektir.

Internet adresi : http://www.tsk.tr
http://www.kkk.tsk.tr
http://www.kho.edu.tr
Iletişim için : (0312) 562 11 11 ve 562 15 08