Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu Kabul Esasları


Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu; Hava Kuvvetleri Komutanlığının astsubay ihtiyacını karşılamak amacıyla ön lisans düzeyinde,
Akademik ve Temel Askerlik Eğitimi ile astsubayların Hava Kuvvetleri Komutanlığında görev yapacağı sınıf, branş ve ihtisaslarda eğitim-öğretim veren yatılı bir askeri eğitim öğretim kurumudur. Hava Astsubay Meslek Yüksekokulunda tüm eğitim-öğretim faaliyetleri, 21’inci yüzyılın havacılık bilim ve teknolojisi ile bütünleştirilerek yürütülmektedir.

Bedensel ve zihinsel olarak en mükemmel şekilde yetişmek, Türkiye Cumhuriyeti semalarında, barış ve huzuru sağlamak için yapılan uçuşları desteklemek, zoru başarmak ve geleceği yakalamak istiyorsanız sizleri aramızda görmek istiyoruz.

Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu, Hava Teknik Okullar Komutanlığı (Gaziemir/IZMIR) bünyesinde konuşlandırılmıştır. Eğitim-öğretim süresi iki yıldır. İki yıllık eğitim-öğretim süresince, öğrencilerin ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmakta, mezun olan öğrenciler astsubay çavuş rütbesi ile göreve başlamaktadır.

BAŞVURU ŞEKLI VE SEÇIM AŞAMALARINA ÇAĞRI ESASLARI

Lise ve dengi okullar arasından belirlenecek kaynak okul türü ile öğrenim kolu, alan veya bölümlerinden 2011 yılında mezun olmuş olmak ya da 2012 yılı geçici kayıt kabullerin yapıldığı tarihe kadar mezun olacak olmak (2011 yılından önce mezun olanlar veya
2012 yılı geçici kayıt kabullerin yapıldığı tarihten sonra mezun olacaklar seçim aşamalarında başarılı olsalar dahi kayıt kabul işlemleri yapılmayacaktır).

Yukarıda belirtilen başvuru koşullarını sağlayarak, “Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu Öğrenci Adayı” olmak isteyenlerin; 2012 ÖSYS Aday Başvuru Formunun “Askeri Okullara Girme İsteği” alanındaki kutucuğu işaretlemeleri ve Hava Astsubay Meslek Yüksekokuluna 12 Mart-13 Mayıs 2012 (saat 12:00) tarihleri arasında, Internet üzerinden başvuru yapmaları gerekmektedir.

Sadece “Askeri Okullara Girmek İstiyorum” seçeneğini işaretlemek YETERLI DEĞILDIR. Başvurunuzun değerlendirmeye alınabilmesi için, http://www.tsk.tr veya http://www.tekok.edu.tr Internet adresinden, konu ile ilgili alana girip gerekli bilgileri doldurmanız gerekmektedir.

Söz konusu hanenin Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) başvurusu esnasında işaretlenmemesi halinde, Hava Astsubay Meslek
Yüksekokuluna başvurmak için; http://www.tsk.tr veya http://www.tekok.edu.tr Internet adresinden, konu ile ilgili alana girip gerekli bilgileri doldurmanız yeterli olacaktır.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarının açıklanmasından sonra, başvuruda bulunan adaylar, mezun oldukları/olacakları öğrenim kolu, alan veya bölümleri dikkate alınarak “YGS-1 ve YGS-2” ile “YGS-5 ve YGS-6” puan türlerinde, öğrenim kolu/alan/bölüm bazında “Seçim Aşamalarına Çağrı Puanı” belirlenecektir.

Belirlenecek çağrı puanlarının üzerinde not alan adayların Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu seçim aşamalarına katılım için çağrı belgeleri ve çağrı tarihleri http://www.tekok.edu.tr Internet adresinden yayımlanacaktır (Posta ile çağrı yapılmayacaktır).

Ayrıntılı bilgi http://www.tekok.edu.tr Internet adresinden veya 0.232.251 79 29 ile 0.232.251 16 00 (Dahili 4183/4184) numaralı telefonlardan edinilebilir.