Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu Kabul Esasları


Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu; Türk Deniz Kuvvetlerinin kara birlikleri, denizaltıları, su üstü gemileri, uçak/helikopterleri, SAT/SAS birliklerinde ve Sahil Güvenlik Komutanlığının sahil güvenlik botları, uçak/helikopterleri ile kara birliklerinde görev yapacak astsubayları yetiştirmek üzere eğitim-öğretim veren bir kurumdur.

Eğitim ve Öğretim süresi ön lisans düzeyinde 2 (İki) yıl olup öğrencilerin ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmaktadır. Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulunda; Deniz Ulaştırma ve İşletme, Elektronik Teknolojisi, Bilgisayar Programcılığı, Büro Hizmetleri ve Yönetici Asistanlığı ve İşletme Yönetimi programları Altınova/YALOVA’da, Gemi Makineleri İşletme ve Elektrik programları ise Derince/KOCAELI’de verilmektedir.

Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu öğrencilerine aldıkları eğitimlere ilave olarak çağdaş donanmamızın modern gemilerinde temel ve açık deniz eğitimleri verilmektedir. Eğitimler esnasında denizi ve denizciliği öğrenerek yurt içi ve yurt dışı limanları ziyaret etmeleri, ülkemizi ve dünyayı tanımaları sağlanmaktadır.

Bu seçkin eğitimi tamamlayan öğrenciler astsubay çavuş rütbesi ile mezun oldukları gün maaş almaya hak kazanmakta, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri Türk Silahlı Kuvvetlerinin sağladığı sosyal, sağlık, OYAK üyeliği ve lojman gibi olanaklardan faydalanma hakkına sahip olmaktadır.

1890 yılından bu yana deniz astsubayı yetiştiren Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulunda eğitim görmek, ülkemiz ve dünya denizlerinin altı, üstü ve semalarında onurla bayrağımızı dalgalandıran şanlı bahriyeliler arasına katılmak isteyen gençler www.tsk.tr ve www.damyo.edu.tr adresinden 02 Nisan-25 Mayıs 2012 tarihleri arasında ön kayıt yaptırınız.

BAŞVURU BIÇIMI VE SEÇIM AŞAMALARINA ÇAĞRI ESASLARI

Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu aday adayı olmak isteyenler 2012 yılı ÖSYS Aday Başvuru Formunun “Askeri Okullara Girme İsteği” alanındaki kutucuğu IŞARETLEMELIDIRLER. Ancak bu işaretlemeyi yapmak ön kayıt için YETERLI DEĞILDIR.

Buna ilave olarak Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okuluna girmek isteyen adayların 02 Nisan - 25 Mayıs 2012 tarihleri arasında www.tsk.tr ve www.damyo.edu.tr Internet adresleri vasıtasıyla ön kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Internet üzerinden ön kayıt yapmayan adaylar, ikinci seçim aşamaları sınavlarına çağrılmayacaklardır.

Ön kayıt yaptırabilmek için gerekli evrak/işlemler ile bilahare yapılacak ikinci seçim aşamalarına ilişkin detaylı bilgiler Ocak 2012 ayından itibaren www.tsk.tr ve www.damyo.edu.tr Internet adreslerinde yayımlanacaktır.

Başvuruda bulunan adayların mezun oldukları/olacakları öğrenim kolu, alan ve bölümleri dikkate alınarak “YGS-1 ve YGS-2” ile
“YGS-5 ve YGS-6” puan türlerinden aldıkları puanların en yükseğine göre sıralanacak ve alınması planlanan aday sayısına bağlı olarak “Öğrenci Seçim Aşamalarına Çağrı Puanı” belirlenecektir. Bölümlere ait puan türü ve kaynak okullarının ayrıntılı bilgileri başvuru kılavuzunda ayrıntılı olarak yayımlanacaktır.

Ayrıntılı bilgi edinmek için ise (0 226) 462 83 10’dan 1594/1595 numaralı telefonlar aranabilir.

Ön kayıt yaptıran adaylardan; Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulunca açıklanacak taban puanın üzerinde alan adaylar www.damyo.edu.tr Internet sitesinde açıklanacak tarihler arasında kendilerine tahsis edilecek tarihte ikinci seçim aşamalarına (Ön sağlık muayenesi, bedeni yeterlilik ve görüşme) çağrılacaktır. Ayrıca posta yolu ile bir çağrı yapılmayacak, belge gönderilmeyecektir. Ikinci Seçim Aşamaları her aday için 1-2 gün sürecek olup, ikinci seçim aşama sonuçları www.tsk.tr ve www.damyo.edu.tr Internet adreslerinde ilan edilecek ayrıca posta yolu ile bir duyuru yapılmayacaktır. Ikinci seçim aşamalarında başarılı olan ve sevk edilecekleri asker hastanelerinden “Askeri Öğrenci Olur” kararı alan adaylar ikinci seçim aşamalarında almış oldukları aday performans puanlarına göre sıralanacak ve kontenjana girenlerin kesin kayıt işlemleri yapılacaktır.

Internet adresi : http://www.dzkk.tsk.tr
: http://www.damyo.tsk.tr
: http://www.damyo.edu.tr
İletişim için : (0226) 462 83 10 (1592-1593-1594)