YGS'ye Girme Zorunluluğu Var Mıdır?


Kılavuzun 
7. MESLEKİ VE TEKNIK ORTAÖĞRETIM KURUMLARINDAN MESLEK YÜKSEKOKULLARI ILE AÇIK ÖĞRETIM ÖN LISANS PROGRAMLARINA SINAVSIZ GEÇIŞ 
maddesinde açıklanan esaslara göre, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarına sınavsız geçiş hakkı olan adaylar sınavsız yerleşebilirler. Bunların dışındaki tüm yükseköğretim programlarına (özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlar dâhil) girmek isteyen adaylar 2012-YGS’ye girmek zorundadır. Sınavsız yerleştirme yapılan ön lisans programlarının boş kalan kontenjanlarına, alan dışından yerleştirme yapılırken ilgili 2012-YGS puanları kullanılacaktır.

2547 sayılı Kanun’un 45. maddesine 4702 sayılı Kanun’la eklenen “e” bendi uyarınca mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar kendi alanlarındaki meslek yüksekokulu programlarına veya kontenjan sınırlaması olan açık öğretim ön lisans programlarına, kontenjan dâhilinde, sınavsız yerleştirilebileceklerinden, bu durumdaki adayların başvurmadan önce kılavuzun 7. maddesini dikkatle okumaları gerekmektedir. Bu adaylar istedikleri takdirde kendi alanlarındaki açık öğretim ön lisans programlarından kontenjan sınırlaması olmayanlara da sınavsız yerleştirilebileceklerdir.

Kısaca;
Meslek lisesi sınavsız geçiş hakkını kullanmayacaksanız ve yükseköğretim okumak istiyorsanız sınava girecekseniz demektir.

Not1: Açıköğretim de olsa uzaktan öğretim de olsa sınava gireceksiniz.

Not2: Sadece daha önce bir yükseköğretim kurumundan mezun olmuşsanız AÖF'ye sınavsız kayıt olabilirsiniz.