Katsayılar konusunda yeni bir değişiklik oldu, ama!

Aması şu:

Bu gerekli bir şey mi? Bu konu üzerinde durulduğu kadar önemli mi?

Türk eğitim sisteminin en büyük problemi katsayı mı?

Bu Değişiklikten sonra her şey düzelecek mi?

Tabii ki hayır!


Katsayı farkı öğrenciler lehine ya da aleyhine bir durum oluşturmuyordu. Asıl problem katsayının çarpılarak eklendiği AOBP'de.
Bu durumda aslında OBP ve AOBP'nin katkısını da tartışmak gerekir. Örneğin benim 400 ham puanım ve 36 0.12 ile hesaplanmış AOBP de 36 olsun, bir başka öğrencininde ham puanı 380 olsun ama onun okuldan getirdiği AOBP 56 olsun. ikimizin 0.12'li puanı da 436 oldu. 
Hadi hesaplayalım bakalım kim daha başarılı? Acaba o öğrencinin okuldan getirdiği puanın ne kadarı kopya, rüşvet, torpil, kayırma, iyi niyet vs ile aldı? Ne kadarı kendi hakkı?   

Meslek lisesi öğrencileri, görmedikleri derslerin sınavına giriyorlar. Dolayısıyla, en az iki yıl dershaneye gitmeyen bir öğrencinin, diğer liselerden mezun olan öğrencilerle arasındaki açığı kapatması mümkün değil.


Katsayı farkının kaldırılması meslek lisesi mezunlarına bir avantaj sağlamadığı ortada.

Yani parası ve zamanı olmayan için bu bir hayal projesi.
Örneğin, hükümet başarılı bir diplomasiyle, tüm ülkelere yönelik vizeyi kaldırıp, seyahat özgürlüğü getirdiğini söylese, bundan kim ve kaç kişi yararlanacak? Cebinizde para yoksa istediğiniz kadar özgür seyahat ortamı olsun! 
Katsayıların kaldırılması da onun gibi bir şey. 
Fen, Sosyal, Matematik ve Türkçe görmeyen öğrencilere girin, kazanın diyoruz. 10 yıl önce katsayılar yokken 4 yıllık fakültelere giriş oranı zaten çok düşüktü, geçen yıl ise yok gibiydi ve değişen bir şey olmadı. Seneye de yine çok fazla değişen bir şey olmayacak. 
Yani kopartılan gürültü boşuna. (Abbas Güçlü'nün örneğidir.)
Bir de katsayı adaletsizliği tam olarak da kalmış değil. Çünkü meslek liseleri alanında bir meslek tercih ettiklerinde 0.12 + 0.06 yani 0.18 ekleniyor. Öğretmen liseleri mezunları da öğretmenlik tercih ettiklerinde bu haktan yararlanıyorlar.

Eee hani fark kapatılmış HESKES EŞİT olmuştu? Bu durumda ben Edebiyat (Sözel) mezunu olarak sözel puanıma niye 0.18 eklenmiyor da HERKES gibi 0.12 ekleniyor?

Bazı veriler:
Endüstri meslek liselerinde 2010’da 162 bin mezunundan 3 bin 591’i kişi 4 yıllık fakültelere girebildi.
                                        2011'de 188 bin mezundan 3 bin 764 kişi oldu,
Ticaret liselerinde 2010’da 93 binde 2 bin 483 kişiyken,
                           2011’de 102 binde 3 bin 456 kişi oldu.
İmam hatiplerde ise 2010’da 68 binde 10 bin 813 kişiyken
                              2011’de ise 88 binde 11 bin 788 kişi oldu oldu.

Bu konuda eğer ille de bir şey yapılacaksa, meslek lisesi öğrencilerine, kendi okudukları derslerin sınavı yapılmalıdır. Ve eğer katsayılar ille de kaldırılıp tek tip sınav yapılacaksa, lise çeşitliliğine ve branşlaşmaya da son verilmelidir.

Madem tek tip sınav var, liseleri de tek tip yapıp, tek tip insan yetiştirelim!..

Son iki yıldır 100 bin civarında kontenjan boş kalıyor. AÖF'yi bile kazan sayısı 400 binlerden 100 binlere kadar düştü.

Yani üniversiteye girmek sorun olmaktan çoktan çıktı.

100 üzerinde 18, 20 alan barajı geçiyor ve barajı aşan da kontenjanı dolmayan her yere girebiliyor. Bu yüzden, önemli olan, katsayılar değil, gençlerimizin işsizlik sorunudur.

Üniversiteye olan talebin azalması da bu yüzden. 10 yıl sonra üniversite kontenjanlarının yarısı boş kalırsa hiç şaşırtıcı olmaz.

Ve ne YÖK ne ÖSYM ne MEB ne de bu işin tarafı olan kimse nedense bu konuya hiç kafa yormuyor!..

Bu katsayı Bağdat'tan döner!