Katsayı ile ilgili tartışmalar başladı.


Yusuf Ziya Özcan başkanlığında toplanan YÖK Genel Kurulu, Danıştay ve AİHM’nin kararlarına rağmen imam hatipler dahil meslek liselilere uygulanan farklı katsayıyı kaldırdı.


Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu: Alınan karar yargı kararlarıyla çelişiyor. Bu hukukun ortadan kaldırılması çalışmasıdır. Biz oldurduk, oldu mantığıdır bu.

Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk: YÖK’ün bu kararı, kanun değiştirilmedikçe yargı kararlarına aykırıdır. YÖK, kendisini özerk cumhuriyet sayıyor.Katsayının amacı dengeyi sağlamak içindir.

Bahçeşehir Üniversitesi Rektör Danışmanı Turgay Polat: Değişikliğin mahkemeden dönme ihtimali büyük. YÖK Kanunu değişmeden katsayı problemi çözülemiyor. Anayasanın da değişmesi lazım.

Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer: Geç kalmış, doğru bir karar. 2,5 milyon meslek lisesi çıkışlı öğrenci, katsayı yüzünden mağdur edilmiştir.


Demokrat Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Gürkan Avcı: Çoğunlukla yoksul kesimin meslek liselerinden mezun olan çocuklarına dışlama vardı.

Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği: Kararı niyet olarak bir sorunun çözümü açısından olumlu bulduk. Ancak uygulanması açısından sorunlar var. Değişikliğin mahkemeden dönme ihtimali yüksek.

Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Demir: Farklı katsayı uygulaması ulusal hukuka ve AİHS’ye aykırı değil. AKP ve YÖK kamuoyunu yanıltıyor.

İstanbul Kültür Üniversitesi Ar-Ge Koordinatörü Burak Kılanç: Uygulama büyük ihtimalle iptal edilecek. Katsayı uygulaması meslek lisesi öğrencileri için aynı zamanda avantaj.

Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı Hanefi Bostan: Bu uygulama nedeniyle gelecekleri kararan gençlerimiz, artık eşit koşullarda rekabet edebilmenin mutluluğunu yaşayacaktır.

Eğitim-Bir-Sen: Türkiye bir ayıptan kurtuldu. YÖK’ün bu konuda devam edegelen yanlışı ortadan kaldıran kararını geç kalmış; ama doğru bir karar olarak görüyoruz.