Serkan Erkan ile İktisat ve Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hakkında Söyleşi

Pozitif Tercih söyleşileri devam ediyor.

Meslek ve ve üniversite tercihleri için önemli bilgiler toplamaya çalışıyorum. Hedefim her meslekten ve üniversiteden mezunlar ile görüşüp Pozitif Tercih TV de bir veri bankası oluşturmak. Çünkü tercihler döneminde öğrencilerimin en çok sorduğu sorular; "şu üniversite nasıl? bu meslek iyi mi? geleceğin mesleği hangisi?" gibi sorular oluyor. Pozitif Tercih TV de bu sorulara cevap olmaya çalışıyor.

Serkan ile söyleşimiz özellikle tercihler zamanı ben hangi mesleği seçsem diye kara kara düşünen TM - EA öğrencileri için önemli bilgiler içeriyor.
Neden?
Çünkü bölümü bilerek tercih etmediğiniz takdirde iş hayatınıza konusunda yaşayacağınız sıkıntıları anlamlandıra bileceğinizi düşüyorumSöyleşiden kısa notlarım.

-Para yönetimi ile uğraşmak istiyorsanız, örneğin bankacılık, maliye, mali denekçilik.
-Devlette güzel kadroları var ama mezunu da çok olduğu için KPSS'ye iyi çalışmak lazım.
-Özel sektörde de iş imkanı var ama ingilizce ya da mesğele özel beceriler, yarıştığınız diğer mezunlardan farkınız yok ise iş bulmanız zor olabilir. Bu noktada yüksek lisans yapmak manyıklı olacaktır.
-Özel sektör açısından İşletme bölümü daha avantajlı olabilir.
-Mümkün ise ERASMUS vb programlar ile yurtdışı deneyiminiz olsun.
-Çoğu Anadolu üniversitelerinde olduğu gibi Adnan Menderes Üniversitesi de hem kampüs hayatı hem de akademik kadronun iyi olması dolaysıyla tercih edilebinir bir üniversite olduğunu rahatlıkla söylebiliyoruz.