Erasmus yolculuğunuzda işinize yarayacak ipuçları

Önümüzdeki dönemde Erasmus Programı ile yurtdışına gidecek arkadaşlar hazırlıklarını yapmaya başladılar. Ülkeler, okullar belli oldu vize başvuruları yapılmaya başlandı. Bu koşuşturmaca içinde unutabileceğiniz küçük gibi gözüken fakat önemli detaylar vardır. İşte size gitmeden önce yapmanız gerekenler hakkında hatırlarıcı birkaç ipucu.
Okul hakkında detaylı bilgi sahibi olun

Öncelikle baktığınız web sitesinin gideceğiniz okula ait olduğuna emin olun, size yanlış link veilmiş olabilir. Okulunuz Madrid’de gözüküyorsa bu şehir merkezinde olduğu anlamına gelmez, şehire 1 saat uzaklıktaki bir ilçede de olabilir, haritadan bakmadıkça bundan emin olamazsınız. Gideceğiniz yeri iyi bilin, mümkünse önceden gitmiş öğrencilerle iletişime geçin.

Gideceğiniz ülkenin özel günlerini ve bayramlarını öğrenin.

Eğer resmi tatiller denk gelirseniz uçaktan inip şehir merkezine gittiğinizde heryeri kapalı bulabilirsiniz, özellikle İspanya gibi bol miktarda resmi tatili olan bir ülkeye gidiyorsanız. Ayrıca bu gibi özel günleri önceden bilirseniz ilgili partileri ve eğlenceleri de kaçırmamış olursunuz.

Valizlerinizi havaalanına gitmeden önce tartın.

Havaalanında valizinizin ağırlığı olması gerekenden fazla çıkarsa son anda fazladan ücret ödemek zornda kalabilirsiniz ya da valizinizi hafifletmeye çalışırken doğacak vakit kaybından uçuşunuz riske girebilir.  Giderken yanınıza mümkün olduğunca az eşya almaya bakın, nasıl olsa gideceğiniz ülkeden bol bol alışveriş yapacaksınız.

Ülkenize özgü birşeyler götürün

Yanınızda lokum, rakı, nazar boncuğu gibi gittiğiniz yerde bulamayacağınız kültürümüze özgü şeyler götürün. Bunları hediyelik olarak da kullanabilirsiniz.

Gideceğiniz yerin dilini öğrenin

Önce hangi dili konuştuklarından emin olun. Bu cümle başta saçma gözükebilir fakat gideceğiniz ülkenin farklı bölgelerinde farklı diller konuşuluyor olabilir, İspanya’nın birçok bölgesinde olduğu gibi. Örneğin İspanyolca öğrenip İspanyolcaya’dan çok farklı olan Katalanca’nın konuşulduğu bir şehre gidiyorsanız, iletişim kurmakta çok güçlük çekersiniz. İngilizceye güvenmeyin, konuşulan dili bir kaç cümle de olsa (yolunuzu bulmaya yardım edecek soru kalıpları vs..)  öğrenin.

Gitmeden önce ev bulmak için acele etmeyin

Eğer ev yada oda tutmak istiyorsanız bulmaya çalışmaktansa oraya gidince bulmak daha doğru olacaktır. Sadece fotoğraflarına bakarak 5 ay kalacağınız yeri seçmek sağlıklı olmayabilir, ayrıca fotoğraflar insanı yanıltabilir. Birkaç  günlüğüne yurt veya hostel ayarlayıp gittiğinizde kendi gözünüzle görerek kalacağınız yeri seçin.

Banka hesabı açtırın

Türkiyedeki yakınlarınızın size masrafsızca para yollayableceği City bank veya benzeri bir bankadan hesap açın. Western Union yada Türk bankaları aracılığıyla bu işi halletmeye çalışırsanız çok zarar edebilirsiniz.

Harita okumayı öğrenin

Gittiğinizde çok yardımcı olacak.

Not : Bu yazı yazarın izni ile alıntı yapılmıştır. Orijinal yazının linki.