Erasmus; Komşu Ülkeler Arasında Yapılan Geziler


Vize ve Oturma İzni

Evet..
Erasmus ile gittiniz, yerleştiniz, okulunuza ve derslerinize alışmaya başladınız. Şimdi sıra geldi komşu ülkelere yapılacak olan gezilere. Öncelikle bulunduğunuz ülkeden dışarı çıkabilir misiniz, ya da nerelere çıkabilirsiniz bundan bahsedelim. Aslında bu konuda kimse net bir bilgiye sahip değil, biz yaşadıklarımızdan bahsederek yardımcı olmaya çalışacağız. Eğer İspanya gibi bir schengen ülkesine gittiyseniz (vizeniz d tipi ve +1 Trans.05 schengen yazıyorsa), ülkeye vardıktan sonra oturma izninizi alarak  istediğiniz schengen ülkesine çıkabilirsiniz. Biz Madrid’e gider gitmez başvurmuştuk bu izin için ve 1 ay sonra izin kartlarımız elimizdeydi. Fakat bizden sonra Madrid’e giden arkadaşlarımız bu izne başvurmak için yabancılar polisine gittiklerinde sadece pasaportlarını ve öğrenci kimliklerini/belgelerini alarak istedikleri ülkeye gidebileceklerini söylemişler.

Eğer İngiltere yada İrlanda gibi schengen grubunda olmayan bir ülkeye seyehat etmek istiyorsanız bunun için ayrıca vize almalısınız, o ülkenin kendi konsolosluğuna başvurmanız gerekir. Bu da genelde belirli bir ücrete tabidir. Hatta bırakın o ülkeye gezi yapmayı, oradan aktarmalı uçuş  yapamaz, uçak durmayacaksa bile o ülkenin üzerinden uçamazsınız. Bu gibi durumlarda örneğin A ülkesine giderken uçak İngiltere üzerinden geçecekse ve sizin İngiltere vizeniz yoksa uçuşunuz derhal iptal edilir, ücret iadesi de genelde yapılmaz. Bu yüzden gideceğiniz yer hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalısınız. (İrlanda’nın schengen ülkesi olduğunu sanıp oraya vizesiz bilet alan arkadaşlarımız oldu..) Aynı şekilde İngilterede Erasmus öğrencisiyseniz schengen ülkelerine gezi yapmanız için vize almanız gerekir.

Schengen ülkelerinin tam listesi, Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, İsveç, İzlanda, Letonya, Litvanya,Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.


Not : Bu yazı yazarın izni ile alıntı yapılmıştır. Orijinal yazının linki.