Erasmus Hibesi ile Yetinerek Nasıl Gezilir?

İster inanın ister inanmayın 1 euroya uçak bileti alabilirsiniz, hatta 2 sente bile! Bunun için yapacağınız geziyi yaklaşık 1 ay önceden planlamanız gerek. Ryanair ve Easyjet gibi firmaların sürekli kampanyaları ve bu kampanyalar dahilinde çok ucuz uçuşları olur. Bunları yakalamak için web sitelerini çok sık takip etmeniz gerek çünkü bu uçuşlar çok çabuk dolar.

Diyelim ki Ryanair’de 2 euroya Milano’dan Barselona’ya sefer buldunuz ve almak istiyorsunuz. Bu firmalar satışlarını sadece internet üzerinden yaptıkları için kredi kartınız ya da Visa Electron kartınız olmalı. Visa Electron kartı bu konuda çok avantajlıdır çünkü uçuş fiyatınızın üzerine komisyon koymaz. Kredi kartıyla aldığınız taktirde 2 euroluk bir bilete 15 euro da ödeyebilirsiniz. Peki visa electron kartını nerden alacaksınız? Gittiğiniz şehirdeki bankalara sorup araştırmalısınız, mutlaka çıkaranlar vardır. Biz Madrid’de ‘Barclays’ isimli bankadan çıkarttırmıştık.

Pasaportunuz ya da tercihen oturma izninizle gidip başvurabilirsiniz, 1 hafta içinde elinizde olur. Şunu da üzülerek belirtmek gerekir ki, Ryanairden uçak bileti aldığınızda Avrupa birliği ülkesi vatandaşı olmamanın çifte standardını yaşayacaksınız. Ekonomik uçak bileti aldığınızda ödediğiniz paranın üzerine ekstra ücret ödemeden uçmak için on-line check-in yaptırmanız gerekir, yani bir bakıma yanınızda kabin bagajından başka bagaj götürmeyeceğinizi hava alanına gitmeden teyit ettirmiş olursunuz ve uçağa binmeden önce Check-in sırasına girmeden direk boardinge geçebilirsiniz. Eğer check in i havaalanında yapmayı tercihederseniz ekstradan 5 euro gibi bir para ödersiniz.

Ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları on-line check in yapamazlar, bu yüzden bileti alırken “hava alanında check in” seçeneğini seçmek ve ekstra ücreti ödemek zorundasınız. Eğer Avrupa Birliği vatandaşı olmadığınız halde on line check in i seçerseniz şanslıysanız ekstra ücreti size hava alanında ödetirler diğer durumda uçuşunuzu iptal edilir.

Bazı uçuşlar şehir merkezinin 30-40 dk. dışına olabilir, fakat firma kendi otobüsleriyle sizi merkeze götürür ki bu da 10-13 euro gibi bi ücrete tabidir, ya da siz kendi imkanlarınızla gitmeyi tercih edebilirsiniz. Sonuç olarak çok düşük hatta komik rakamlara uçak bileti bulabilirsiniz, ekstra ücretlerle beraber ödeyeceğiniz ücret 20-25 euro civarında olacaktır.


Not : Bu yazı yazarın izni ile alıntı yapılmıştır. Orijinal yazının linki.